Erişkinde Primer Spontan Pnömotoraks İçin Dren Tüpü Veya İğneyle Girişime Karşı Sade Gözlem

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Primer spontan pnömotoraks (PSP), plevra boşluğunda travmatik bir olay olmadan hava toplanmasıdır. Göğüs ağrısı ve nefes darlığına neden olur. Hava çoğunlukla zaman içinde absorbe olarak azalır. Çoğu rehberler bu durumun idaresi için havanın ince iğneyle aspirasyon yapılarak ya da tüp takılarak girişimsel olarak giderilmesini önerir. Bu tavsiyenin dayandığı kanıtları derlemeyi amaçladık.

Arka plan

Girişimsel müdahalenin daha şiddetli ağrıya neden olmak, enfeksiyon ve potansiyel olarak komşu dokuların hasar görmesi gibi yan etkileri olabilir. Bir diğer tedavi yolu da gözlemsel konservatif davranıştır, hava absorbe olup akciğerler yeniden açılana kadar sadece ağrı kesici ve ekstra oksijen kullanılır. Retrospektif araştırmalar ve otoritelerin bu hastalardaki kişisel deneyimleri, sadece gözlemin oldukça işe yarayabileceğini gösteriyor.

Bulgular

Tıbbi literatürde bu kıyaslamayı yapan çalışmalar araştırıldı, ancak bitirilmiş çalışma bulunamadı, sadece süren bir araştırma belirlendi.

Bu durum, eski akciğer hastalığı olmayan 18 yaş üstü hastalarda, primer spontan pnömotoraks bakımının en iyi yolu hakkında yüksek kalitede kanıt olmadığı anlamına geliyor. Bu nedenle araştırmalar yapılması gerekiyor.

Kanıtlar 26 Haziran 2014 tarihine kadar güncel.

Kaynak

Ashby M, Haug G, Mulcahy P, Ogden KJ, Jensen O, Walters JAE. Conservative versus interventional management for primary spontaneous pneumothorax in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 12. Art. No.: CD010565. DOI: 10.1002/14651858.CD010565.pub2

Orijinal özet için: Primer Spontan Pnömotoraks

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar