Fetusun Sinir Sisteminin Korunması İçin Gebe Kadınlara Kreatin Takviyesi

Cochrane derleme özeti

Bu derlemede gebelikte anneye kreatin vermenin bebeğin beynini korumaya yardımı olup olmayacağını araştıran randomize kontrollü araştırma belirlenemedi.

Gelişen fetus beyni, uterusta olabilecek enfeksiyon, plasentaya yetersiz kan akımı, ve bebek kan akımında uzun süreli bozulma gibi nedenlerle hasar görmeye çok açıktır. Gebelikte beynin hasar görmesi bebeğin ölümüne ve yaşadığında da işitme, görme ve konuşmada bozukluk, entellektüel malûliyet ve serebral palsi gibi durumlar neden olabilir.

Kreatin, hücre içinde enerji üretimi ve depolanmasıyla ilişkilidir. Primer işlevi fazla enerji ihtiyacında adenozin difosfatı (ADP) adenozin trifosfata (ATP)’ye dönüştürerek, enerjiyi yeniden üretmektir. Erişkinler günlük gereken kreatinin yarı kadarını taze balık, et ve sütlü ürünler içeren diyetten alır. Kalanını vücut aminoasitlerden yapar. Deneysel hayvan çalışmaları gebelik esnasında anneye verilen kreatinin gelişen fetus beynini hasardan koruyabileceğini gösterdi. İnsanlarda yapılan araştırmalar gebelik dışında, örneğin travmatik beyin hasarı olan çocuklarda veya nöro-dejeneratif durumları olan erişkinlerde kreatinin beyni koruyabileceğini göstererek umut verici oldu ve bir zarar belirlenmemesi nedeniyle güvenilir olduğunu düşündürdü.

Gebelik esnasında annelere; bilinmeyen, şüphelenilen ya da potansiyel bir fetal bozulma durumunda verilen kreatinin bebeğin beynini korumada yardımcı olup olmayacağını değerlendiren bitmiş ya da süren randomize kontrollü araştırma bulunamadı. Kreatinin uterus içinde bebeği beyin hasarına karşı koruyabileceğini kesin olarak göstermek için randomize kontrollü araştırmalar yapılması gerekiyor. Bu araştırmalara alınacak bebeklerin, kreatinin çocuklukta ve erişkinlikteki gelişime etkilerini görebilmek için uzun süre izlenmesi gerekir.

Kaynak

Dickinson H, Bain E, Wilkinson D, Middleton P, Crowther CA, Walker DW. Creatine for women in pregnancy for neuroprotection of the fetus. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 12. Art. No.: CD010846. DOI: 10.1002/14651858.CD010846.pub2

Orijinal özet için: Gebelikte Bebek İçin Kreatin

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar