Spinal Disk Hasarı Nedenli Bacak Ve Bel Ağrısında Cerrahi


Foto: Wellcome Images

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Vertebralar arasındaki diskler hasara uğradığında (fıtıklandığında), içlerinde bulunan yumuşak jel disk duvarını iter ve sinirlere ya da omuriliğe baskı yaparak bacaklarda yanıcı bir ağrıya ve bel ağrısına neden olur. Bu olay alt belde olduğunda bel fıtığı olarak adlandırılır.

Derleme sorusu

Bu durumun ana tedavisi lomber diskektomidir, sinirlere baskı yapan disk parçası çıkarılır. Bu cerrahinin iki ana tipi vardır. İlki standart mikrodiskektomi, mikroskop altında ya da baş lambası ve lup yardımıyla veya açık diskektomi şeklinde mikroskop ya da lup yardımı olmadan yapılır (MD/OD). Ancak cerrahinin tüm aşamaları benzerdir.

İkinci tip operasyon minimal invazif diskektomidir (MID). Bunda daha küçük bir kesi yapılır ve etraf dokulara daha az hasar verilir. Bu derlemede, cerrahiden sonra bacak ağrısı, alt bel ağrısı, hareket problemleri veya duyu kaybı ya da malüliyet gibi sonuçlar anlamında bir tip cerrahinin diğerinden daha etkili olup olmadığını görmek için kanıtları gözden geçirdik.

Çalışma özellikleri

2103 Kasımına kadar yapılmış, çalışmalarda yaş ortalaması 12 – 70 ve sayıları 22 – 325 arasında olmak üzere toplam 1172 hastayı kapsayan 11 araştırma bulduk. Tümünde de cerrahi dışı tedaviler denenmiş olup bel ağrısından daha şiddetli bacak ağrısı vardı. Cerrahi sonrası izlem süresi 5 günle 56 ay arasında değişkendi.

Önemli sonuçlar

MD/OD olan hastalarda bacaklarda ve belde daha az ağrı vardı ancak fark küçüktü. İlki başarılı olmadığı için ikinci ameliyatın gerekme ihtimali daha azdı. Yaşam kalitesinin bazı fiziksel yönlerinde daha iyi hissettiler ancak yine fark anlamlı olmak için çok küçüktü. Komplikasyonlar yönünden iki ameliyat benzerdi ancak MD/OD olan hastalarda yara enfeksiyonu ihtimali fazlaydı.

Kanıt kalitesi

Çalışmaların birçoğu az sayıda katılımcı ile yürütüldü ve kayırma hatası riski büyüktü, böylece bacak ve bel ağrısı için genel kanıt kalitesi düşük bulundu.

Kaynak

Rasouli MR, Rahimi-Movaghar V, Shokraneh F, Moradi-Lakeh M, Chou R. Minimally invasive discectomy versus microdiscectomy/open discectomy for symptomatic lumbar disc herniation. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 9. Art. No.: CD010328. DOI: 10.1002/14651858.CD010328.pub2

Orijinal özet için: Bel Fıtığında Ameliyat

Tüm metin için: Tıbbi Özet ve Tüm Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv