Bası Yaralarının Tedavisinde Pozisyon Değiştirme

Cochrane derleme özeti

Yatak yarası ya da dekubitus ülseri de denen bası yaraları, aşırı basınç ya da sıkıştırma yapan kuvvetlerin neden olduğu, yerel doku hasarı bölgeleridir. Genellikle hareketliliği sınırlı, sinir hasarı olan hastalarda görülür. Vücudun belli bir kısmı üzerine yatmak ya da oturmaktan kaynaklanan bası, bölgenin oksijen ya da besinden mahrumiyetine yol açar. Yeniden pozisyonlandırmada, hastanın yatma ya da oturma pozisyonunu değiştirerek basıyı gidermek ya da dağıtmak hedeflenir. Bası yarası olan kişi, hasta bölge üzerine yatmayı ya da ağırlık vermeyi sürdürürse, dokuda kan dolaşımı biter, yaraya oksijen ve besin sağlanamaz, atıklar giderilemez ki tümü de iyileşme için gereklidir. Kendi pozisyonunu değiştiremeyen hastaya yardım gerekir. Uluslararası alandaki en iyi uygulama; pozisyon değiştirmenin, bası yarası idaresi stratejisinin bir parçası olarak kullanımından yana.

Bu derleme yazarları olarak, derlemeye uygun araştırma yayını bulamadık. Bu yüzden pozisyon değiştirmenin, bası yaralarının iyileşme oranlarında bir fark getirip getirmediği konusunda bilgimiz bulunmuyor.

Kaynak

Moore ZEH, Cowman S. Repositioning for treating pressure ulcers. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 1. Art. No.: CD006898. DOI: 10.1002/14651858.CD006898.pub4

Orijinal özet için: Bası Yarası Tedavisi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus