Çocuklarda M. Pneumoniae Bakterisine Bağlı Solunum Yolu Enfeksiyonlarının Tedavisinde Antibiyotikler

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Bu derlemede, çocuklarda Mycoplasma pneumoniae (M. pneumoniae) bakterisinin neden olduğu alt solunum yolu enfeksiyonlarında (ASYE) antibiyotiklerin etkili olup olmadığı sorusuna cevap aradık.

Arka plan

M. pneumoniae sıklıkla çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonlarından sorumlu bir bakteridir. Enfeksiyon birkaç çeşitli şekilde ortaya çıkabilir ve an olağan görülen klinik şekilleri bronşit, pnömoni veya vızıldama şeklindedir. Hastalık genellikle kendi kendini sınırlar, belirtiler birkaç hafta sürebilir ancak ara sıra şiddetli pnömoniye neden olabilir. M. pneumoniae ile ASYE olan çocuklara sıklıkla antibiyotik verilir.

Araştırma tarihi

Kanıtlar 2014 Temmuzuna kadar güncel.

Çalışma özellikleri

İki antibiyotiği birbirine karşı ya da bir antibiyotiği plaseboyla kıyaslayan randomize kontrollü araştırmaları seçtik. Toplam 1912 çocukla yapılan 7 araştırma belirledik.

Anahtar sonuçlar

Her çalışmada M. pneumoniae olan biraz çocuk vardı, ancak sadece M. pneumoniae olan çocuklarda etkinlik ya da ters olaylarla ilgili verileri çıkaramadık.

Kanıt kalitesi

Ana sonuç ölçütlerinin her biri için yetersiz veri bulunabildiğinden kanıt kalitesi çok düşüktü. Bu yüzden halen M. pneumoniae nedenli ASYE olan çocuklarda antibiyotiklerin etkili olduğunu kesin olarak gösterebilecek yeterli kanıt bulunmuyor.

Kaynak

Gardiner SJ, Gavranich JB, Chang AB. Antibiotics for community-acquired lower respiratory tract infections secondary to in children. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 1. Art. No.: CD004875. DOI: 10.1002/14651858.CD004875.pub5

Orijinal özet için: Mycoplasma Pneumoniae Tedavisi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv