Diyabetik Böbrek Hastalığında B Vitamini Ve Türevleri

Cochrane derleme özeti

Diyabetik böbrek hastalığında (DBH) idrarla aşırı protein, genellikle albümin kaybedilir. DBH şeker hastalarında böbrek yetmezliği ve kalp-damar hastalığının önde gelen nedenlerindendir. DBH’de B vitamini olağan kullanılmakla beraber etkileri belirsiz. Bu derlemeye toplam 1354 katılımcıyla yürütülen 9 araştırma dâhil edildi. Bir çalışmada tiyamin kullanımını izleyerek idrar albümin düzeyinde iyileşme bildirildi. Diğer çalışmaların hiçbirinde 2 – 36 ay arası B vitamini monoterapisinden sonra böbrek fonksiyonlarında iyileşme ye da idrarla albümin atılımında azalma bildirilmedi.

Tedavi süresi 6 aydan uzun olan çalışmalarda B vitamini tedavisinin hafif yan etkilerle iyi tolere edildiği bildirildi. 6 aydan kısa tedavi yapılan çalışmalarda ters etkiler açıkça ifade edilmedi; tedavinin ilaçlarla ilgili ciddi yan etki olmadan iyi tolere edildiği bildirildi. Tüm bu bulguların kesin kabul edilmeden önce daha büyük çalışmalarla konfirmasyonu gerekiyor.

Kaynak

Raval AD, Thakker D, Rangoonwala AN, Gor D, Walia R. Vitamin B and its derivatives for diabetic kidney disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 1. Art. No.: CD009403. DOI: 10.1002/14651858.CD009403.pub2

Orijinal Özet İçin: Şeker Böbrek ve B Vitamini

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv