Akne Vulgaris’te Tamamlayıcı Tedaviler

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Akne vücudun yüz, boyun, sırt ve göğüs gibi çeşitli bölgelerinde sivilcelere neden olan kronik bir cilt hastalığıdır. Olağan kullanılan güncel tedavilerin yanı sıra, tamamlayıcı ve alternatif tedavilere (TAT) ilgi artıyor. Hastalar aknede bu tedavileri konvansiyonel tedavilere ek olarak ya da tek tedavi olarak kullanıyor.

Derleme sorusu

Herhangi bir tamamlayıcı tedavi akne vulgaris belirtilerini iyileştirir mi?

Çalışma özellikleri

Araştırma kayıtları ve bilgi tabanlarını 22 Ocak 2014 tarihine kadar araştırdık. Toplam 3227 katılımcı ile yürütülen 35 randomize kontrollü araştırma belirledik. Bu araştırmalarda 6 çeşit TAT (bitkisel ilaçlar, akupunktur, kupa tedavisi, diyet, saflaştırılmış arı zehiri ve çay ağacı yağı) kullanıldı. Bir çalışma ilaç şirketinden fon aldı; diğerlerinde fon kaynağı belirtilmedi.

Anahtar sonuçlar

Primer sonuç ölçütümüz için düşük ve yüksek glisemik yüklü diyeti kıyaslayan iki araştırmanın sonuçlarını kombine ettik ancak 12 haftada enflamatuar olmayan lezyon sayısındaki değişim anlamında iki grup arasında net bir fark kanıtı bulamadık. Bu çalışmalardan sadece biri iltihabi ve total lezyon sayısını azaltmada düşük glisemik yüklü diyetin (LGLD) potansiyel faydasını gösteren kullanılabilir veri sağladı.

Tek çalışmalarda çay ağacı yağı ve arı zehirinin toplam cilt lezyonlarını azalttığı bulundu. Kalan 21 çalışma, tamamlayıcı tedavilerin toplam cilt lezyonu sayısını azaltıp azaltmadığına dair karışık sonuçlar verdi.

Ters olaylar 26 çalışmada raporlandı. Bitkisel ilaç grubunda bulantı, ishal ve mide rahatsızlığı gibi bazı hafif yan etkiler bulundu. Akupunktur grubunda iğne sokulmasını izleyerek biraz kaşıntı kızarma ve ağrı bulundu. Çay ağacı yağı kullanan katılımcılar kaşıntı, kuruluk ve ciltte soyulma bildirdi.

İkincil sonuç ölçütümüz olan remisyon sağlanan katılımcı sayısında iki çalışmanın meta-analizi; Ziyin Qinggan Xiaocuo granülüyle minosiklin arasında fak kanıtı göstermedi.

Kanıt kalitesi

Akne vulgariste düşük glisemik yüklü diyet, çay ağacı yağı ve arı zehirinin cilt lezyonlarını azaltabildiğine dair tek çalışmalardan sağlanan düşük kalitede biraz kanıt var. Ancak bu derlemede diğer TAT’ların kullanımını destekleyecek kanıt yok. Derlenen çalışmaların metodolojik ve raporlama kalitesindeki kısıtlamalar tüm kanıtları zayıflattı.

Kaynak

Cao H, Yang G, Wang Y, Liu J, Smith CA, Luo H, Liu Y. Complementary therapies for acne vulgaris. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 1. Art. No.: CD009436. DOI: 10.1002/14651858.CD009436.pub2

Orijinal özet için: Akne Vulgaris’te TAT

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv