Morbidite Ve Mortaliteyi Azaltmada İdrar Test Çubukları

Cochrane derleme özeti

Bazen sağlıklı insanları ve idrar yolu belirtileri göstermeyen hastaları taramadan geçirmek için idrar test çubukları (stik) kullanılır. Bu çubuklar idrarda kan, şeker, protein, lökosit ve nitrit gibi hastalık varlığı gösterebilen çeşitli farklı maddeleri test etmek için kullanılabilir. Belirlenen anormallikler bazen, mesane kanseri ve kronik böbrek hastalığı gibi ciddi hastalıkları belirleyebilecek ileri tetkikler gerektirir. Bu tetkikler hastalıkları erken aşamada yakalayarak sağlık sonuçlarını iyileştirebilir ancak invazif olabilen gereksiz izlem testlerine ve gereksiz tedavilere de neden olabiliyor.

İdrar çubuğuyla taramayı tarama yapılmamasına karşı kıyaslayan çalışmaları belirlemek için tıbbi literatürü 2014 Eylülüne kadar taradık. Derleme kriterlerimize uyan araştırma bulunamadı. İdrar çubuğuyla tarama testinin fayda ve zararlarını belirleyemedik.

Kaynak

Krogsbøll LT, Jørgensen K, Gøtzsche PC. Screening with urinary dipsticks for reducing morbidity and mortality. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 1. Art. No.: CD010007. DOI: 10.1002/14651858.CD010007.pub2

Orijinal özet için: İdrar Çubuklarıyla Tarama

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv