Erken Doğumları Önlemek İçin Antenatal Alt Genital Enfeksiyon Tarama Ve Tedavi Programları

Cochrane derleme özeti

Gebelikteki genital enferksiyonlar amniyotik sıvıya geçerek membranların doğum öncesinde yırtılması ve erken doğuma yol açabilir. Erken doğumlarla birlikte (37 hafta gestasyondan önce) hayatın ilk birkaç haftasında kötü bebek sağlığı, ölüm, yeni doğan YBÜ’ne yatış, hastanede geçen sürenin uzaması ve serebral palsi dâhil uzun vadeli malûliyetler görülür.

Bu derlemede orta kalitede kanıt sağlayan sadece bir araştırma bulundu. Çalışma toplam 4155 kadın katılımcıyla yapıldı. Taramalarda bakteriyel vaginoz, trikomonas vaginalis ve kandidiyazis arandı. Derlememizde rutin antenatal bakım esnasında yapılan basit enfeksiyon taraması ve tedavi programının erken doğumları ve erken düşük tartılı (2500 g altı) ve çok düşük tartılı (1500 g altı) bebek doğumlarını azaltabildiğini gösterdi. Basit enfeksiyon taraması erken doğumları müdahale grubunda %5, kontrol grubunda %3 azalttı. Müdahale grubunda düşük ve çok düşük doğum tartılı bebek sayısı kontrolden anlamlı derecede daha azdı. Dahası rutin antenatal bakım esnasında yapılan bir enfeksiyon tarama ve tedavi programı, önlenen her erken doğum için 60 000 Euro üzerinde bir tasarruf sağlayabiliyor.

Kaynak

Sangkomkamhang US, Lumbiganon P, Prasertcharoensuk W, Laopaiboon M. Antenatal lower genital tract infection screening and treatment programs for preventing preterm delivery. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 2. Art. No.: CD006178. DOI: 10.1002/14651858.CD006178.pub3

Orijinal özet için: Antenatal Enfeksiyon Taraması

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus