Alzheimer Hastalığında Dimebon (Latrepirdin)

Cochrane derleme özeti

Alzheimer hastalığı (AH) beynin dejeneratif hastalığıdır. 2050 yılında 2006 yılına göre 4 kat daha sık görülmesi bekleniyor. Olağan görülen belirtileri arasında hafıza kaybı, günlük işleri yapabilmede güçlük ve mod, davranış ve kişilikte değişimler bulunur. Helen tedavi için onayı olan ilaçlar ancak mütevazı faydalar sağlar ve hastalığın gidişatını yavaşlattığı gösterilemedi. Daha etkili ilaçlar gerekiyor. Latrepirdin (veya dimebon), AH ve diğer demanslar için potansiyel bir tedavidir. Klinik çalışmalar çelişkili sonuçlar verdiğinden latrepirdinin etkinliğini değerlendirmek için bir sistematik derleme yaparak verileri birleştirmeyi amaçladık. 2014 Haziranında literatürü taradık ve toplam 1697 katılımcıyla yapılan 7 araştırmanın verilerini kombine ettik.

Çalışma sonuçları arasındaki değişkenlik ve hesapladığımız etkinin çok belirsiz olması nedeniyle latrepirdinin AH hastalarında bilişim ve işleve faydalı bir etkisi olup olmadığında dair kesin sonuca varamadık. Ancak kanıtlar latrepirdinin davranış belirtilerinin tedavisinde olumlu bir etkisi olabileceğini ve birlikte bir yan etki olmadığını telkin ediyor.

7 araştırmanın 6’sından veri sağlanabildi ve çalışmaların çoğunluğunda raporlama eksikti. Fazladan bilgi alabilmek için araştırmacılarla temas kurduk ancak cevap alamadık.

Kaynak

Chau S, Herrmann N, Ruthirakuhan MT, Chen J, Lanctôt KL. Latrepirdine for Alzheimer's disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 4. Art. No.: CD009524. DOI: 10.1002/14651858.CD009524.pub2

Orijinal özet için: Alzheimer’de Dimebon Veya Latrepirdin

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv