Çocukların Kabakulak Tedavisinde Akupunktur

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Çocuklarda kabakulak tedavisinde akupunktur kullanımının etkinliği ve güvenliğini belirlemeyi amaçladık.

Arka plan

Çin’de kabakulaklı çocukların tedavisinde yüzlerce yıldır akupunktur kullanılıyor. Akupunktura atfedilen faydalar arasında şişme ve ağrıda azalma ve hastalık süresinde kısalma bulunuyor. Geleneksel Çin tıbbına göre sağlık, 14 meridiyende kesintisiz Qi veya enerji akışını sürdürmekle sağlanır. Kabakulağa “sıcak kem rüzgar” ve Shaoyang ve Yangming meridyenlerinde biriken “ateş zehiri” neden olur, böylece kulak etrafında ve yanaklarda Qi akışı, balgam ve kem ateş birikir. Akupunktur “sıcak kem rüzgarı” kovar, patolojik ısıyı ve zehirli maddeleri giderir, anti-enflamatuar eylem göstererek ağrıyı giderir ve normal Qi akışını yeniden sağlayarak iç dengeyi yeniden kurar.

Çalışma özellikleri

Derleme kriterlerimize uyan araştırma bulunamadı.

Anahtar sonuçlar

Bu çalışmada kabakulaklı çocuklarda akupunkturun etkinlik ve güvenliğini araştıran randomize kontrollü çalışmaların sistematik olarak derlenmesi amaçlandı. Kanıtlar 2014 Aralığına kadar günceldir. Akupunktur Çin’de kabakulaklı çocuklarda yaygın olarak kullanılmakla ve RKA olduğu öne sürülen oldukça çok sayıda yayınlanmakla beraber seçim kriterlerine uygun araştırma belirleyemedik. Derlenecek çalışma olmamasına rağmen bulduğumuz çalışmaları gözden geçirdik, kabakulakta yapılan akupunkturla birlikte görülen ters olaylarla ilgili bildirim bulamadık. Bu nedenle kabakulaklı çocuklarda akupunkturun etkinlik ve güvenliğine dair kesin kararlar çıkaramıyoruz.

Kaynak

He J, Jia P, Zheng M, Zhang M, Jiang H. Acupuncture for mumps in children. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 2. Art. No.: CD008400. DOI: 10.1002/14651858.CD008400.pub3

Orijinal özet için: Kabakulak Ve Akupunktur

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv