Hafif Bilişsel Bozulması Olan Hastalarda Demans Gelişimini Önceden Belirlemede Bazal Mini Mental Dur

Cochrane derleme özeti

Hafif bilişsel bozulması (HBB) olan hastaların damansa ilerleme riskleri yüksek olduğundan değerlendirilmesi ve izlenmesi gerekir. Halen demans ilerlemeyi önceden belirlemede en iyi yaklaşım üzerinde anlaşma bulunmuyor. Bu maksatla birkaç bilişsel işlev testi önerildi, çoğunun uygulaması kolay ve tamamlanması 10 dakikadan fazla sürmüyor, büyük icra işlevlerini değerlendiriyor ve objektf skor üretiyor.

Derlememizde BB’si olan hastalarda demansa ilerlemeyi evvelden belirlemede kullanılan bu kısa testlerden biri olan Mini Mental Durum Muayenesiyle (MMDM) ilgili güncel kanıtlar değerlendirildi. Yaygın bir arama ve mevcut bilgilerin analizinden sonra, durumu ileride demansa dönüşecek kişilerin tanımlanması için tek başına bir test olarak MMDM’nin önemli bir rolü olduğunu destekleyen kanıt bulamadık.

Kaynak

Arevalo-Rodriguez I, Smailagic N, Roqué i Figuls M, Ciapponi A, Sanchez-Perez E, Giannakou A, Pedraza OL, Bonfill Cosp X, Cullum S. Mini-Mental State Examination (MMSE) for the detection of Alzheimer's disease and other dementias in people with mild cognitive impairment (MCI). Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 3. Art. No.: CD010783. DOI: 10.1002/14651858.CD010783.pub2

Orijinal özet için: Mini Mental Durum Testi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv