Yeni Doğan Bebeklerde Sepsis Ve Nekrotizan Enterokolit Tedavisinde Pentoksifilin

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Şüpheli ya da konfirme edilmiş sepsis veya nekrotizan enterokolitli (NEK) yeni doğan bebeklerde antibiyotik tedavisine yardımcı olarak damar içi pentoksifilin kullanımı ölüm ve ciddi komplikasyonları önler mi?

Arka plan

Sepsis kanın bakteri veya mantar enfeksiyonudur. NEK erken doğan bebeklerde görülen mide barsak sistemi hasarı ve enfeksiyonudur. Enfeksiyona vücudun verdiği cevabı değiştirmek sepsis ve NEK nedeniyle görülen ölümler ve doku hasarını azaltabilir. Pentoksifilin iltihabı ve muhtemel doku hasarını azaltan bir ilaçtır. Yeni doğan sepsisi ve NEK’te pentoksifilinin etkilerini derledik.

Çalışma özellikleri

Derleme kriterlerini 6 randomize kontrollü araştırma karşıladı.

Sonuçlar

Antibiyotiklerle kombine verilen pentoksifilinin yeni doğan sepsisinde ölümler ve hastanede kalış süresini azalttığına dair düşük kalitede kanıt bulduk. Pentoksifilin tedavisi sepsisin sonucu olarak görülen akciğer, göz ve beyin zedelenmesini etkilemedi (çok düşük kalitede kanıt). Pentoksifiline bağlı ters etki olmadığı belirlendi.

NEK’te pentoksifilin tedavisini araştıran bitmiş çalışma bulunmadı. Yeni doğanda sepsis ve NEK tedavisinde pentoksifilin kullanımına dair daha iyi kalitede kanıtlar gerekiyor.

Kaynak

Pammi M, Haque KN. Pentoxifylline for treatment of sepsis and necrotizing enterocolitis in neonates. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 3. Art. No.: CD004205. DOI: 10.1002/14651858.CD004205.pub3

Orijinal özet için: Sepsis Ve NEC’de Pentoksifilin

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar