El Ve Ayak Parmaklarında Adrenalinli Lidokain Kullanımı

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

El ve ayak parmaklarındaki cerrahi girişimlerde lidokain içinde adrenalin kullanımıyla ilgili kanıtları derledik.

Arka plan

El ve ayak parmaklarındaki ameliyatlar olağanda lokal anesteziyle yapılır. Lokal anesteziğin etkisini uzatmak için içine adrenalin eklenir. Ancak el ve ayak parmakları gibi kan sağlayan tek kaynağın terminal arter olduğu vücut kısımlarında adrenalin kullanıldığında dikkat tavsiye edilir. Adrenalin arteri daraltarak organa giden kan akımını düşürür ve komplikasyona neden olabilir. Bu geleneksel öğretiyi destekleyen bir kanıt olup olmadığını anlamayı amaçladık.

Çalışma özellikleri

Kanıtlar 2014 Kasımına kadar güncel. Derlenen çalışmalara adrenalinli lidokainle yapılan sinir blokajı altında parmak ameliyatı olan, her iki cinsten 28 günle 18 yaş arası çocuk ve erişkinler alındı. Toplam 167 katılımcıyla yapılan 4 araştırma derlendi.

Anahtar sonuçlar

Bir küçük çalışmada anestezi süresi değerlendirildi ve adrenalinin anestezi süresini uzattığı bildirildi, ancak kanıt kalitesi düşüktü.

Enjeksiyon yeri distalinde iskemi gibi ters olayları ya da adrenalinli lidokain kullanımının maliyet analizini raporlayan çalışma bulunmadı.

Bir çalışmada girişim sonrasındaki ağrı raporlandı ancak sağlanabilen veriler analiz için yetersizdi.

İki çalışmada ameliyat esnasında kanama azalması bildirildi.

Sonuçlarımızın ışığında adrenalinli lidokain alan 100 hastadan 17.2’sinde (8.7 ve 29.8 arası) kanama olurken sade lidokain alanlardan 49’unda olmasını bekleyebiliriz. Ancak kanıt kalitesi düşük ve yapılacak daha fazla araştırmanın bu etki hesabını etkilemesi çok mümkün.

Kanıt kalitesi

Gerek anestezi süresi ve gerekse ameliyat esnasında kanama için kanıt kalitesi düşüktü. Lidokaine adrenalin eklemenin faydalarını ispatlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Prabhakar H, Rath S, Kalaivani M, Bhanderi N. Adrenaline with lidocaine for digital nerve blocks. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 3. Art. No.: CD010645. DOI: 10.1002/14651858.CD010645.pub2

Orijinal özet için: Parmakta Adrenalin

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar