Yeni Doğan Bebeklerde Şüpheli Ya Da Kesin Enfeksiyonlara Karşı Damar İçi İmmün Globulin

Cochrane derleme özeti

Bebekler anne karnında ya da özellikle yoğun bakım gerekenler doğum sonrası hastanede enfeksiyona yakalanabilir. Bu enfeksiyonlar bebekte ciddi olabilir ve ölüme neden olabilir. Anneden bebeğe immün globulin geçişi genellikle 32 haftalık gestasyon sonrasında olur ve bebekler doğumdan sonra birkaç ay geçene kadar kendi immün globulinlerini üretmeye başlamaz. Teorik olarak, bebeğe damar içi yolla (intra venöz - İV) immün glogulin vermekle enfeksiyonun etkileri azaltılabilir.

Derleme sorusu

Şüpheli ya da kesin enfeksiyonu olan yeni doğanlarda İV immün globulin enjeksiyonu hastalık ve ölümleri azaltır mı?

Araştırmalar ne gösterdi

Birçok küçük araştırmaya ek olarak, 3493 çocukla yapılan çok büyük bir araştırma yayınlandı. Erişilebilen çalışmalara göre İV immün globulin enjeksiyonunun hastanede kalış esnasındaki hastalık ya da ölümleri ve 2 yaşındaki ölüm ya da büyük malûliyetleri önlemediği net.

Genel sonuç

Yeni doğanda şüpheli ya da kesin enfeksiyon tedavisinde İV immün globulin kullanımı tavsiye edilmiyor. Başka araştırma yapılması da tavsiye edilmiyor.

Kaynak

Ohlsson A, Lacy JB. Intravenous immunoglobulin for suspected or proven infection in neonates. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 3. Art. No.: CD001239. DOI: 10.1002/14651858.CD001239.pub5

Orijinal özet için: Hasta Yeni Doğana İVİG

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv