Orak Hücre Hastalığında Bitkisel İlaçlar

Cochrane derleme özeti

Orak hücre hastalığı hemoglobin üretimindeki kusurların neden olduğu bir kan hastalığıdır. Hemoglobin eritrositler içinde kan taşıyan moleküldür. Orak hücre hastalığı kişi hemoglobin üreten hatalı genleri hem anne hem babadan miras aldığında olur. Hastalıkla birlikte çeşitli komplikasyonlar ve yaşam beklentisinde kısalma görülür. Bitkisel ilaçlar, bitkilerden orijinal halleriyle sağlanır. Orak hücre hastaları bunları geleneksel şifacılardan alır. Faydaları sistematik olarak değerlendirilmemiştir. Laboratuvar çalışmaları epeydir bu ilaçların orak hücre hastalığı belirtilerini iyileştirmeye faydası olabileceğini gösteriyor.

Bu derlemeye 2 araştırma dâhil edildi. İkisinde de farklı bitkiler test edildi. Derleme sonucunda Niprisan®’ın (Nicosan® olarak da bilinir) şiddetli ağrıyla birlikte görülen orak hücre krizlerini azaltmada faydası olabileceği bulundu.

Orak hücre hastalarında ağrılı krizleri azalttığı bildirilen Ciklavit®, kullanımıyla ilgili tavsiyeler yapılabilmesi için daha fazla çalışma yapılmasını hak ediyor. Ciklavit® çalışmasında anemi düzeyine muhtemel bir ters etki de bildirildi. Kullanımları hakkında bir tavsiyede bulunabilmemiz için bu ilaçlar hakkında daha ayrıntılı ve daha büyük çalışmalar yapılması gerekiyor. Yapılacak çalışmalarda uzun vadeli sonuç ölçütleri de değerlendirilmeli.

Kaynak

Oniyangi O, Cohall DH. Phytomedicines (medicines derived from plants) for sickle cell disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 4. Art. No.: CD004448. DOI: 10.1002/14651858.CD004448.pub5

Orijinal özet için: Orak Hücrede Bitkiler

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar