Gestasyonel Diyabeti Önlemek İçin Gebelikte Diyet Ve Egzersiz

Cochrane derleme özeti

Gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti – GDM). İlk defa gebelikte başlayan ya da görülen kan şekeri yükselmesidir. Gebe kadınların %1 – 4’ünde GDM gelişir, fazla kilolu ya da obes, yaşlı, belli etnik gruplara mensup, eskiden GDM’li olan ve ailesinde tip 2 diyabet olanlar gibi bazılarında risk daha yüksektir.

GDM anne ve bebekte ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bebekler çok iri olabilir ve sonucunda doğumda yaralanabilir ya da annenin yaralanmasına neden olabilir. GDM’li kadınlarda doğum indüksiyonu, sezaryenle doğurma ve erken doğum yapma riskleri yüksektir. Bunların yanında anneler ve bebeklerde tip 2 diyabet gelişimi gibi uzun vadeli sağlık problemleri de görülebilir.

GDM’de düşük lifli ve glisemik yüksek bazı diyetler ve fiziksel hareketsizlik, GDM için potansiyel olarak değiştirilebilen risk faktörleridir. Genel popülasyonda yapılan diyet ve egzersizi teşvik gibi yaşam tarzı müdahalelerinin tip 2 diyabeti önleyebildiğine dair kanıtlar var ve buna dayanarak bu müdahalelerin gebelikte GDM’yi önleyebileceği öne sürüldü.

Derlememizde GDM’yi önlemek için yapılan kombine diyet ve egzersiz müdahalelerinin etkileri değerlendirildi. Toplam 4983 kadınla yapılan 13 randomize kontrollü araştırmayı derledik. Çalışmalar orta kalitede bulundu. Müdahaleler müdahale yapılmamasına karşı kıyaslandı.

Müdahale ve kontrol grupları arasında GDM riski, sezaryenle doğum veya gestasyonel yaşına göre iri bebek risklerinde net farklar olmadığı görüldü.

Sadece 1 araştırmada perinatal ölümler raporlandı ve gruplar arasında fark olmadığı bildirildi.

Diyet ve egzersiz müdahalesi alan annelerin bebeklerinde erken doğma ihtimali düşüktü ve bu müdahaleyi alan bazı kadınlarda diyet ve fiziksel aktivite iyileşti.

Gruplar arasında çok az başka fark gösterildi. Araştırmalarda kayırma hatası riski ve değerlendirilen müdahaleler değişkendi. Hiçbirinde sağlık bakım masrafları ya da anne ve bebeklerle ilgili uzun vadeli sağlık durumu raporlanmadı.

Mevcut verilere temel alındığında pratiği aydınlatacak kesin kanıtlar bulunmuyor. Daha büyük ve iyi tasarımlı daha fazla araştırma yapılması gerekiyor Helen süren 16 araştırma var ve sonraki güncellemeye dâhil edilecek.

Kaynak

Bain E, Crane M, Tieu J, Han S, Crowther CA, Middleton P. Diet and exercise interventions for preventing gestational diabetes mellitus. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 4. Art. No.: CD010443. DOI: 10.1002/14651858.CD010443.pub2

Orijinal özet için: Gebelik Diyabetinde Diyet Ve Egzersiz

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar