Kafatası Kaidesi Kırığı Olan Hastalarda Meninjiti Önlemede Antibiyotikler

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Kafatası kaidesi kırığı olan hastalarda bir kür İV antibiyotik kürü fayda sağlar mı?

Arka plan

Kafatası kaidesi kırıkları tüm kafatası kırıklarının %7 - %15.8’ini oluşturur. Bu kırıklar merkezi sinir sistemini burun ve boğaz bakterileriyle temasa geçirdiği gibi, birlikte beyin omurilik sıvısı sızması da görülebilir (%2 – %20.8). Burun ya da kulaktan kanama ya da sulu akıntı olması, kulak arkası ya da göz çevresinde morarma, işitme kaybı, koku alamama veya yüzde asimetri hekimleri kafatası kaide kırığı tanısına yönlendirebilir. Kafatası kaidesi kırığı olan hastalarda meninjit gelişebilir ve bazı hekimler bu riski azaltma teşebbüsüyle hastalara antibiyotik verir.

Çalışma özellikleri

Bu derlemeye kafatası kaidesi kırığı olan toplam 208 hastayla yapılan 5 randomize kontrollü araştırma dâhil edildi. Çalışmalarda profilaktik antibiyotik alan ve almayan hastalar kıyaslanarak meninjit gelişen hasta sayılarına bakıldı. Kanıtlar 2014 Haziranına kadar güncel.

Anahtar sonuçlar

Sağlanabilen veriler, ispatlanmış bir faydası olmadığından önleyici antibiyotik kullanımını desteklemiyor. Daha patojen organizmalarla enfeksiyon gelişimine duyarlılıkta artma gibi bir ters etki ihtimali bulundu. Çok az araştırma bulunabildiği ve kalitelerini düşürmemize neden olan tasarım kusurları olduğundan, bu soruya yönelik araştırma gerektiğini ifade etmek isteriz.

Kanıt kalitesi

Kanıtlara, tasarım kısıtlamaları olmasına rağmen randomize kontrollü araştırma verilerine dayandığından orta kalitede değer biçtik.

Kaynak

Ratilal BO, Costa J, Pappamikail L, Sampaio C. Antibiotic prophylaxis for preventing meningitis in patients with basilar skull fractures. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 4. Art. No.: CD004884. DOI: 10.1002/14651858.CD004884.pub4

Orijinal özet için: Kafa Tabanı Kırığı Meninjit

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus