Doğumda Bebeğin İyiliğini Değerlendirmek İçin Fetal Saçlı Deride Kan Laktat Testi

Cochrane derleme özeti

Fetal kalp hızının anormal olmasına ya da güven verici olmamasına, bebeğin doğum esnasında oksijen teminindeki düşmeye adapte olamaması neden olabilir. Oksijen temininin yetersizliği, asidoz gelişimine (pH düşmesi) ve kanda laktat yükselmesine neden olur. Amniyotik membran yırtıldıktan ve serviks 3 cm kadar açıldıktan sonra, bebeği saçlı derisinden alınan kan örneğinden laktat ya da pH ölçümü mümkündür. Laktat ölçümü için pH ölçümüne göre çok daha az bir kan yeterlidir.

Bu derlemede toplam 3348 anne-bebek çiftinde doğum esnasında laktat ve pH testini kıyaslayan 2 araştırma bulundu. Laktat testinin başarılı olma ihtimali pH testine göre daha fazlaydı ancak, düşük Apgar skorlu bebek, kordon kanında pH düşmesi olan bebek veya YDYBÜ’ne yatış sayısı gibi yeni doğan sonuçlarında fark olmadı. Gruplar arasında sezaryen olan anne ve forsepsle ya da vakumla doğum sayısında da fark bulunmadı. Doğum sırasında laktat testinin başarıyla yapılma ihtimalinin pH testine göre daha yüksek olduğu sonucuna vardık.

Kaynak

East CE, Leader LR, Sheehan P, Henshall NE, Colditz PB, Lau R. Intrapartum fetal scalp lactate sampling for fetal assessment in the presence of a non-reassuring fetal heart rate trace. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 5. Art. No.: CD006174. DOI: 10.1002/14651858.CD006174.pub3

Orijinal özet için: Doğumda Saçlı Deride Laktat

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv