Migren ve Küme Baş Ağrılarında Normal Basınçlı ve Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Migren ve küme baş ağrıları şiddetli olur ve iş güçten düşürür. Hiperbarik ve normal basınçlı oksijen tedavileri (HBOT ve NBOT) evde veya klinikte maske ile uygulanabilir. Bu tedavilerin akut atakları sonlandırma ve gelecektekileri önlemede yardımı olabilir.

Sonuçlar

Literatürü ilk olarak 2008 Mayısında geniş çapta araştırdıktan sonra en son 2015 Haziranında araştırmamızı yeniledik. Migren ve küme baş ağrılarında oksijen kullanımından yana ya da karşı iyi kanıtlar olup olmadığını belirlememize yardımcı olabilecek iyi kalitede çalışmalar aradık. Bu derlemeye 11 araştırma dahil edildi.

Kanıt kalitesi

HBOT’nin akut migren baş ağrılarında ve muhtemelen de küme baş ağrılarında ağrıyı giderdiğini ve NBOT’nin küme baş ağrısını giderebileceğini gösteren düşük kalitede biraz kanıt bulduk. Her ikisinin de gelecekteki atakları önleyebileceğine dair kanıt bulamadık. Migren ataklarının çoğu uygun bir ilaçla basitçe tedavi edilebilir, bu yüzden HBOT almaya en uygun hastaları (eğer varsa) seçmek için daha çok araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Bennett MH, French C, Schnabel A, Wasiak J, Kranke P, Weibel S. Normobaric and hyperbaric oxygen therapy for the treatment and prevention of migraine and cluster headache. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 12. Art. No.: CD005219. DOI: 10.1002/14651858.CD005219.pub3

Orijinal özet için: Migrende HBOT

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv