Bası Yaralarının Tedavisinde Aljinatlı Pansumanlar

Cochrane derleme özeti

Bası yarası nedir ve kimler risklidir?

Bası yaraları ya da dekubitus ülserleri cildi ve bazen cilt altı dokuları ilgilendiren yaralardır. Ağrılı olabilir, enfekte olabilir ve hastanın yaşam kalitesini etkileyebilir. Bu ülserlerin gelişme riski olan hastalar omurilik yaralanması olanlar ve yaşlılar veya kısa ya da uzun süreli hastalığı olanlar gibi hareketsiz ya da hareketleri kısıtlı olanlardır.

2004 yılında Birleşik Krallıkta bası yaraları tedavisinin toplam yıllık maliyeti 1.4-2.1 milyar GBP olarak hesaplandı ve Ulusal Sağlık Hizmetleri harcamalarının %4’üne eşdeğer bulundu. Bası yarası olan hastalar hastanede daha uzun kalır ve bu da masrafları artırır. ABD’den 2006 yılına ait rakamlar bası ülseri tanısıyla yarım milyon hastane yatışı ve bunların maliyetinin 11 milyar ABD doları olduğunu gösteriyor.

Bası yaralarının tedavisinde neden aljinat pansumanları kullanılır?

Bası yaralarının bir tedavisi pansumandır. Kullanılabilecek çok çeşitli tipte pansumanlar bulunur ve maliyetleri önemli değişkenlik gösterir. Aljinatlı pansumanlar yüksek derecede emicidir ve yaralardan sızan sıvıları (eksuda) emer.

Bulgular

2014 Haziranında bası yaralarında aljinatlı pansumanları başka tedavilerle kıyaslayan sağlam tasarımlı araştırmalar için literatür taraması yaptık ve toplam 336 hasta ile yürütülen 6 çalışma bulduk. Çalışmalarda aljinatlı pansumanlar; hidrokolloid pansumanlar, başka tipte aljinatlı pansumanlar, gümüş-çinko sülfodyazin kremi ve bir ısı yayıcı sistemle yapılan tedaviye karşı kıyaslandı. Bu çalışmalarda aljinatlı yara pansumanlarının bası yaralarını iyileştirmede başka tip pansumanlar, yerel tedaviler veya başka müdahalelerden daha etkili olduğunu gösteren kanıt bulunmadı.

Genel olarak çalışmalarda çok katılımcı yoktu ve sonuçları karar verdirici değildi. Bazı çalışmalarda yürütüm hakkında bilgi verilmedi ve sunulan sonuçların doğru olma ihtimalini söylemek güçtü. Aljinatlı pansumanların bası yaralarını iyileştirmede diğer tip pansumanlar ya da başka tedavilerden daha iyi olup olmadığını anlamak için daha yüksek kaliteli başka araştırmalar yapılması gerekiyor. Bu derleme bası yaralarının tedavisinde pansumanları araştıran bir seri derlemenin parçasıdır.

Bu derleme 2014 Haziranına kadar günceldir.

Kaynak

Dumville JC, Keogh SJ, Liu Z, Stubbs N, Walker RM, Fortnam M. Alginate dressings for treating pressure ulcers. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 5. Art. No.: CD011277. DOI: 10.1002/14651858.CD011277.pub2

Orijinal özet için: Bası Yaralarında Aljinat

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv