Annede Kafein Alımını Kısıtlamanın Fetal, Neonatal Ve Gebelikle İlgili Sonuçlara Etkileri

Cochrane derleme özeti

Kafein çayda, kahvede, kolada, çikolatada ve bazı tezgâh üstü ilaçlarda bulunan bir uyarıcıdır. Literatürde sağlık profesyonellerinin gebelik esnasında kafeinden kaçınmayla ilgili tavsiyede bulunabilmesi için çelişkili sonuçlar var. Gebelikte annenin kanının kafeinden temizlenmesi yavaşlar. Bazı gözlemsel çalışmaların yazarları kafein alımının; büyüme kısıtlanması, doğum ağırlığında azalma, erken doğum ve ölü doğumlara neden olarak fetusa zararlı olduğu sonucuna vardı. Anne fazla kafein alıyorsa (günde 8 kupadan fazla) yeni doğan yoksunluk belirtileri de gösterebiliyor.

Derleme kriterlerini iki araştırma karşıladı ancak ilgilendiğimiz sonuç ölçütlerine sadece biri katkı sağladı. Danimarka’da yapılan bu araştırmada 20 haftadan küçük gebeler kafeinli ve kafeinsiz kahve gruplarına ayrılarak kıyaslandı (sırasıyla 568/629 kadın).

Erken gebelikte günde 3 kupa kahve içiminin doğum tartısı, erken doğumlar ve büyüme kısıtlanmasına etkisi olmadı.

. . .

Sonuç ölçütleri GRADE metoduna göre değerlendirildi. Doğum tartısı ve erken doğum sıklığı için kanıtların kalitesine düşük değer biçildi. Değer düşürme kararına kısmen örneğin küçük olması ve veri sağlanan çalışmada güven aralığının geniş olması neden oldu.

Kafeinden kaçınmanın doğum tartısı ve gebelikle ilgili diğer sonuç ölçütlerine etkisini onaylamak ya da reddetmek için yetersiz kanıt var.

Kaynak

Jahanfar S, Jaafar S. Effects of restricted caffeine intake by mother on fetal, neonatal and pregnancy outcomes. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 6. Art. No.: CD006965. DOI: 10.1002/14651858.CD006965.pub4

Orijinal özet için: Gebelikte Kafeinden Kaçınma

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv