Orak Hücre Hastalarında Şiddetli Salmonella Hastalığını Önlemek İçin Aşılama

Çeviri: Hem. Gökşen Polat*

Cochrane derleme özeti

Arak hücre hastalarında Salmonella organizmaları bakteriyel enfeksiyon nedenleri arasında muhtemelen pnömokokların ardından ikinci sıradadır. Bu bakterinin enfeksiyonu komplikasyonlara neden olabilir, hastaların yaşam kalitesini azaltabilir ve bazen ölümle sonuçlanır. Bu enfeksiyonları azaltmak için mevcut müdahalelerden biri Salmonella aşısı ile bağışıklamadır. Elde farklı tipte aşılar var: inaktive edilmiş aşılar ve ağızdan alınan aşılar.

Orak hücre hastalarında bu aşıları değerlendiren herhangi bir randomize kontrollü araştırma bulamadık. Bu yüzden orak hücre hastalığı olan kişilerde farklı aşıların, salmonella enfeksiyonlarında sürviyi iyileştirme ve ölüm oranını düşürme potansiyelini belirlemek (evaluate) için bunların yararları ve risklerini değerlendiren bir randomize kontrollü araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna vardık.

Kaynak

Odey F, Okomo U, Oyo-Ita A. Vaccines for preventing invasive salmonella infections in people with sickle cell disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 6. Art. No.: CD006975. DOI: 10.1002/14651858.CD006975.pub3

Orijinal özet için: Orak Hücrede Salmonella Aşısı

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

* İzmir Katip Çelebi Ünv. İç Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Öğrencisi

Etiketler:

Son Paylaşımlar