Hiperbarik Oksijen Tedavisi Travmatik Beyin Zedelenmesi Olan Hastalarda Sürvi ve Yaşam Kalitesini İy

Cochrane derleme özeti

(Travmatik beyin zedelenmesi olan hastalarda) . . . Hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT) beyne oksijen teminini iyileştirerek sekonder beyin hasarını minimize etmek için tedavi olarak önerildi. . . .

Yazarlar 571 hasta üzerinde yürütülmüş 7 araştırmayı derlemeye uygun olarak seçti. Kombine edilen sonuçlar HBOT’nin ölüm riskini azalttığı ve koma düzeyini iyileştirdiğini telkin ediyor; ancak hayatta kalan bu hastaların yaşam kalitesi anlamında bir sonuca kavuştuklarına dair kanıt bulunmuyor. Bu yüzden, HBOT’nin toplam etkisi bu yaralanmalardan sonra insanların şiddetli malüliyetle yaşamda kalmasını daha muhtemel kılıyor. Yazarlar beyin zedelenmesi olan hastalarda rutin HBOT kullanımının bu derlemenin sonuçları ile haklı gösterilemeyeceği kararına vardı.

Sınırlı sayıda hasta üzerinde yürütülmüş az sayıda çalışma nedeniyle bulgulardan emin olmak mümkün değildir. HBOT’den sağlanan yararın gerçek büyüklüğünü belirlemek için büyük, yüksek kaliteli başka çalışmalar gerekiyor.

Kaynak

Bennett MH, Trytko B, Jonker B. Hyperbaric oxygen therapy for the adjunctive treatment of traumatic brain injury. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 12. Art. No.: CD004609. DOI: 10.1002/14651858.CD004609.pub3

Orijinal özet için: TBI ve HBOT

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar