Yılan Sokması Sonucu Pıhtılaşma Bozukluğu Gelişen Hastaların Tedavisinde Yılan Antivenomu

Cochrane derleme özeti

Birçok yılan zehiri insanda koagüloptiye neden olur. Kanda pıhtılaşma faktörleri azalır ve kan pıhtılaşamaz, kanama riski artar. Antivenomlar yılanın ısırdığı kişilerdeki zehiri nötralize etmeye yarar. Yılan ısırığı olan kişilerde antivenomun fayda sağladığını gösteren bazı gözlemsel çalışmalar var. Ancak antivenom kullanımının da bazı riskleri ver ve allerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Antivenom sağlamak için yılan zehiri; at, koyun veya keçi gibi hayvanlara enjekte edildikten sonra hayvanın kanı alınır ve spesifik antikorlar ayrılır. Bu antivenom hastaya damar yolundan verilir.

Bu derlemede antivenomun yılan sokması sonucu pıhtılaşma bozukluğu gelişen kişilere faydasına dair kanıt olup olmadığı araştırıldı. Yılan sokan kişilerde pıhtılaşma bozukluğu geliştikten sonra antivenom kullanımı çalışmaları yılan tipinden bağımsız olarak arandı.

Bu derlemeye alınmak için randomize kontrollü araştırma tipinde kontrol grubuna ya plasebo verilmesi ya da antivenom verilmemesi şartı arandı. Tüm büyük tıbbi referans veri tabanlarının 30 Ocak 2015 tarihine kadar araştırılmasına rağmen bu kriterleri tutan araştırma bulunamadı.

Konuya ilişkin RKA belirlenemediğinden bu sistematik derlemede hekimlere yılan koagülopatisinde antivenom kullanmak gerekip gerekmediği ve kullanım zamanı konusunda karar vermede yardımcı olacak kanıt sağlanamadı. Hastalar ve hekimlerin yılan zehirinin risk ve yararlarını tamamen anlamaları için acilen antivenom araştırmaları gerekiyor. Halen hekimler antivenom kullanımı kararlarını antivenomun etkilerini tamamen tanımlamayan gözlemsel çalışmalara dayanarak veriyor.

Kaynak

Maduwage K, Buckley NA, de Silva H, Lalloo DG, Isbister GK. Snake antivenom for snake venom induced consumption coagulopathy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 6. Art. No.: CD011428. DOI: 10.1002/14651858.CD011428.pub2

Orijinal özet için: Yılan Sokmasına Panzehir

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv