Bası Yaralarının Önlenmesinde Masaj Tedavisi

Cochrane derleme özeti

Baskı yaraları

Yatak yaraları olarak da bilinen bası yaralarına, sürekli basınç ya da sürtünme neden olur. Genellikle kendi kendine hareket edemeyen yaşlı ya da felçli hastaları tutar. En sık topuklar, kalçalar gibi kemikli bölgelerde görülür. Bu alanların maruz kaldığı uzun süreli basınç kan dolaşımını bozar, hücreler ölür, cilt parçalanır ve açık yara oluşur. İyileşmeleri uzun sürer, bazıları iyileşmez, bu durumda oluşumlarını önlemek önemlidir.

Masaj tedavisi

Masajda vücut kısımları elle manipüle edilir, tutulur, çekilir ve basınç uygulanır. Bu tedavi uygulandığı bölgede kan dolaşımını artırır, besin teminini iyileştirir, sıvı birikimine bağlı şişmeyi azaltır ve bağışıklık sistemini uyarır. Bazı araştırmalar masaj tedavisinin bası yarası gelişimi riski olan insanlarda, bunların gelişimini önlemede faydalı olabileceğini gösterdi, ancak gerçekten işe yaradığı bilinmiyor.

Amaç

Bu derlemede tek başına ya da bir bakım paketinin parçası olarak masaj tedavisinin, bası yaralarının gelişimini önlemede etkili olup olmadığı araştırıldı. Masaj tedavisinin sahte masaja ya da standart koruyucu bakıma karşı kıyaslanmasına odaklandık.

Bulgular

Tıbbi literatür 8 Ocak 2015 tarihine kadar tarandı ancak bası yaralarının önlenmesinde masaj tedavisini inceleyen araştırma bulunamadı. Bu durumda bası yaralarına karşı koruyucu olarak masaj tedavisini desteklemek ya da reddetmek için halen kanıt bulunmuyor.

Kaynak

Zhang Q, Sun Z, Yue J. Massage therapy for preventing pressure ulcers. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 6. Art. No.: CD010518. DOI: 10.1002/14651858.CD010518.pub2

Orijinal özet için: Bası Yarasını Önlemede Masaj

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv