Hiperbarik Oksijen Tedavisi Kalp Krizi Sonrasında Sonuçları İyileştirir mi?

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Akut kalp krizi ve şiddetli angina (kalp ağrısı) olağan olarak kalbe kan sağlayan arterlerin (koroner arterler) blokajına bağlıdır. Bu problemler hepsi bir arada “akut koroner sendrom” (AKS) olarak anılır. AKS sık görülür ölüm dahil şiddetli komplikasyonlara yol açabilir. Hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT) hastaların özel üretilmiş bir odada yüksek basınçta saf oksijen solumalarıdır. Bazen, ölüm riski altındaki kalp bölgesini küçültmek için hasar görmüş kalbe oksijen teminini artıran bir tedavi olarak kullanılır.

HBOT ile tedavi edilen AKS’li hastaların sonuçları hakkında bildirim yapan tüm çalışmaları araştırdık.

Bulunan çalışmalar

Literatür araştırmasına 2004 yılından başladık ve en yakın 2014 Eylülüne kadar araştırarak toplam 6 çalışma bulduk. Tüm çalışmalara kalp krizi geçiren hastalar alındı, bazılarına şiddetli angina hastaları da dahil edildi. Çoğu çalışmada HBO dozu benzerdi.

Ana sonuçlar

Genel olarak AKS’li hastalara tedavilerinin bir parçası olarak HBO verildiğinde ölme veya majör advers etki yaşama ihtimallerinin daha düşük olduğu ve ağrılarının daha hızlı iyileştiğine dair biraz kanıt bulduk. Ancak kararlarımız nispeten küçük randomize araştırmalara dayanıyor. Bulgular üzerindeki güvenimiz, çalışmaları çoğunda gerek hastaların gerekse araştırmacıların kimin HBOT aldığını bilmeleri ve bir “plasebo etkisi”nin sonuçları HBOT lehinde kayırmasının mümkün olması nedeniyle daha da zayıfladı. HBOT genellikle iyi tolere edildi. Bazı hastalar küçük odalarda tedavi edildiklerinde (tek kişilik) klostrofobiden yakındılar ve herhangi bir hastada oksijen solumadan dolayı önemli bir toksisite belirtisi görülmedi. Bir hasta basınç altında kalmadan dolayı kulak zarında hasardan yakındı.

Kararlar

HBOT kalp krizi ve USAP geçiren kişilerde ölüm riskini, ağrının iyileşme süresini ve kardiyak advers olayları azaltabilmekle beraber, HBOT’nin tavsiye edilebilmesi için daha çok çalışma gerekiyor.

Kaynak

Bennett MH, Lehm JP, Jepson N. Hyperbaric oxygen therapy for acute coronary syndrome. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 7. Art. No.: CD004818. DOI: 10.1002/14651858.CD004818.pub4

Orijinal özet için: AMI’da HBO

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus