Kalp Nedenli Olmayan Göğüs Ağrısı İçin Bilişsel – Davranışsal Tedaviler

Cochrane derleme özeti

 

Koroner arter hastalığı olmadan tekrarlayan göğüs ağrısı sık görülen ve tedavisi güç bir durumdur, bazen aşırı tıbbi bakım kullanımına yol açar. Önemli sayıda hasta negatif tıbbi değerlendirmeyle rahatlamaz, ısrarcı ağrı ve kısıtlamalardan yakınır. Tedavide psikolojik faktörler önemli görünüyor. Bu derlemeye kalp dışı göğüs ağrısında tüm psikoterapi çalışmaları dâhil edildi. Derleme kriterlerini toplam 1006 hasta ile yürütülen 17 araştırma karşıladı.

 

Derlemede bilişsel davranışsal tedavilerin, non-kardiyak göğüs ağrısı tedavisinde kısa vadede –göğüs ağrısı sıklığının azalması anlamında-  muhtemelen etkili olduğu bulundu. Psikoterapinin ters etkisi görülmedi. Bir alternatif olarak hipnoterapi de mümkün. Genel olarak kayırma hatası riski oldukça düşük olmakla beraber, bu derlemenin bir kısıtlaması derlenen çalışmalarda, kendini çeşitli sonuç ölçütlerinde gösteren yüksek değişkenliktir.

 

Kaynak

Kisely SR, Campbell LA, Yelland MJ, Paydar A. Psychological interventions for symptomatic management of non-specific chest pain in patients with normal coronary anatomy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 6. Art. No.: CD004101. DOI: 10.1002/14651858.CD004101.pub5

 

Orijinal özet için: Non-Kardiyak Göğüs Ağrısı

 

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus