İdrar Yolu Enfeksiyonlarından Korunmada Metenamin Hippurat


İdrar kültüründe E. coli. Foto: Nathan Reading

Cochrane derleme özeti

Mesane ve böbrek enfeksiyonları (idrar yolu enfeksiyonları - İYE) kusma, ağrı, dizüri, septisemi, ateş, yorgunluk ve ara sıra böbrekte hasara neden olur. Bazı insanlarda tekrarlayan İYE riski yüksektir ve bu insanlarda ciddi komplikasyon ihtimali de daha yüksektir (Böbrek sorunu olan veya idrar çıkarma için kateter takılan insanlar).

Antibiyotiklerin uzun süre kullanımı dirence neden olabilir, bu yüzden metenamin tuzları (metenamin veya heksamin hippurat) sıklıkla kullanılır. Bu derlemede 13 çalışma belirlendi (2032 hasta). Metenamin hippurat, idrar yolu anormallikleri olmayan hastalarda özellikle kısa dönem profilaksi için kullanıldığında İYE’den korunmada etkili olabilir. Nöropatik mesanesi olan hastalarda uzun süreli korunma için etkili görünmüyor. Az sayıda ters etki görüldü. Özel olarak nöropatik mesanesi olmayan kişilerde uzun süreli korunmada etkinliğini netleştirmek için daha başka iyi kontrollü randomize kontrollü çalışma gereklidir.

Kaynak

Lee BSB, Bhuta T, Simpson JM, Craig JC. Methenamine hippurate for preventing urinary tract infections. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 10. Art. No.: CD003265. DOI: 10.1002/14651858.CD003265.pub3

Orijinal özet için: Metenamin Hippurat

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv