Parkinson Hastalığında Koşu Bandı Eğitimi


Görsel: lady-traveler

Cochrane derleme özeti

Soru

Parkinsonlu hastalarda koşu bandı çalışması ve vücut ağırlığı desteğinin kombine ya da ayrı ayrı olarak başka yürüme eğitimi metotları veya tedavi verilmemesine kıyasla yürümeyi iyileştirip iyileştiremediğini değerlendirdik.

Arka plan

Parkinsonlu hastalarda yavaş yürüyebilmek sık görülen bir problemdir. Hafif – orta arası Parkinson hastalığı olan kişilerde günlük iş-gücü ve yaşam kalitesini etkiler. Koşu bandı çalışmasında yürüme rehabilitasyonuna yardım etmek için özel dizayn edilmiş makineler kullanılır. Ancak koşu bandı eğitiminin Parkinsonlu hastalarda yürüme parametrelerini iyileştirmedeki rolü hala belirsizdir.

Çalışma özellikleri

Konuya ilişkin, 633 hasta üzerinde bu tipte tedaviyi değerlendiren, 2014 Eylülüne kadar yürütülmüş 18 araştırma tanımladık.

Ana sonuçlar ve kanıt kalitesi

Koşu bandı eğitimi yürüme hızını ve adım uzunluğunu iyileştirdi; ancak yürüme mesafesi ve yürüyüş ahengi iyileşmedi. Çalışma katılımcıları içinde koşu bandı çalışmasının kabul edilebilirliği iyi olup ters olaylar nadirdi. Böylesi cihazlar faydalı olabilir ve rutin rehabilitasyona uygulanabilir görünüyor. Ancak ne zaman ve ne sıklıkta uygulanması gerektiği ve sağlanan faydanın ne kadar devam edeceği hala belirsiz.

Bu kanıtların primer sonuç beklentisi için kalitesi orta-düşük arasındaydı. Çalışmalarda ters olaylar bildirilmedi ve koşu bandı gruplarındaki hastalarda çalışmayı bırakma daha sık olmadı. Ayrıca biz sadece yürüme parametrelerini araştırdık, yaşam aktiviteleri ve kalitesinde iyileşme araştırılmadı.

Kaynak

Mehrholz J, Kugler J, Storch A, Pohl M, Hirsch K, Elsner B. Treadmill training for patients with Parkinson's disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 9. Art. No.: CD007830. DOI: 10.1002/14651858.CD007830.pub4

Orijinal özet için: Parkinsonda Koşu Bandı

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv