Bel Ağrısında Masaj

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Bel Ağrılı (BA) hastalarda masajın etkileri neler?

Arka plan

Bel ağrısı çok sık görülür. Çoğu ağrısız iyileşmekle beraber %10 kadarı üç ay ya da daha uzun sürer. Hastanın yaşamını iyileştirmek için ağrıya karşı birçok tedavi kullanılıyor, bunlardan biri de masaj.

Araştırma tarihi

7 Ağustos 2014 tarihinde araştırmamızı güncelledik ve 12 yeni randomize kontrollü araştırma bulduk.

Çalışma özellikleri

Bu güncellemeye toplam 3096 katılımcıya yürütülen 25 RKA dâhil ettik. Çalışmalardan sadece birine akut BA’lı (4 haftadan kısa) hastalar dâhil edildi, kalanlarına subakut (4 – 12 hafta) ve kronik (12 haftadan fazla) ağrısı olanlar alındı. Üç çalışmada masaj bir mekanik cihazla kalanlarda elle yapıldı. Bu çalışmalarda en sık kullanılan sonuç ölçütü ağrı şiddet ve kalitesiydi, bunu izleyerek yürüme, eğilme ve ağırlık kaldırma gibi belle ilgili işlevler araştırıldı.

Fon kaynakları

7 Çalışmada fon kaynağı bildirilmedi. 16 araştırma kar gütmeyen kurumlardan fon sağladı. Bir çalışma fon almadığını, biri de Masaj Terapistleri Kolejinden fon sağladığını bildirdi.

Anahtar sonuçlar

8 çalışmada masaj, sonuçları iyileştirmesi beklenmeyen müdahalelere (inaktif kontrol) karşı, 13 çalışmada tedavi maksatlı müdahalelere (aktif kontrol) karşı kıyaslandı.

Masaj kısa vadede ağrı ve işlev için inaktif kontrolden daha iyiydi, uzun vadede değildi.

Masaj hem kısa hem uzun vadeli izlemlerde aktif kontrolden daha iyi bulundu, ancak işlevde ne kısa ne uzun vadede fark bulamadık.

Araştırmalarda ciddi ters olaylar raporlanmadı. En sık bildirilen yan etki ağrı şiddetinde %1.5 - %25 artıştı.

Kanıt kalitesi

Tüm kıyaslamalar için kanıt kalitesine düşük ya da çok düşük olarak değer biçildi, bu da sonuçlara güvenin az olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni derlenen çalışmaların çoğunun küçük ve metodoloji kusurları olması.

Kaynak

Furlan AD, Giraldo M, Baskwill A, Irvin E, Imamura M. Massage for low-back pain. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 9. Art. No.: CD001929. DOI: 10.1002/14651858.CD001929.pub3

Orijinal Özet İçin: Bel Ağrısı Masaj

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar