Erişkinlerin Akut Ağrılarında Analjeziklere Yardımcı Olarak Kafein

Cochrane derleme özeti

Kafein çeşitli bitki ürünlerinde bulunur ve çay, kahve, bazı yumuşak içecekler ve enerji içecekleri gibi içeceklerle tüketilir. Kafein bir uyarıcıdır, kısa dönemler için uyanıklığı iyileştirir, yorgunluğu önler. Yatmadan önce alındığında bazı insanlarda uykuyu bozabilir. Kafeinin günlük alelade dozlarda tüketimi (günde 500 mg altında) sağlığa zararlı değildir. Kafein eczanelerde reçetesiz satılan ağrı giderici ilaçlarda sıklıkla kullanılır. Bir yardımcı, ilaca daha iyi etki göstermesi için eklenen maddedir.

Bu derlemede bu tür ilaçların ağrı giderici etkilerini iyileştirip iyileştirmediği gözden geçirildi. 2014 Ağustosuna kadar yapılan araştırmaları araştırdık ve baş ağrısı, diş müdahalesi sonrası ağrı, doğum sonrası, ameliyat sonrası ağrı ve menstrual periyot ağrısı gibi farklı ağrılı durumları araştıran 20 çalışma (7238 katılımcı) derledik. Çalışmalar genel olarak iyi metodolojik kalitede ve standart dizaynda olup ve çoğunda ağrı ölçümü için standart skalalar kullanıldı. Diş girişimi ve ameliyat sonrası ağrıları hakkındaki çalışmaların çoğu küçüktü ve küçük çalışmalarda faydalar olduğundan fazla hesaplanabilir.

Parasetemol veya ibuprofen gibi sık kullanılan ağrı kesicilerin standart dozlarına bir kupa kahvedekine eşdeğer dozda eklenen kafein daha iyi bir ağrı giderme sağladı. Analjezik + kafein, iyi düzeyde ağrı giderme sağlanan insan sayısını tek başına analjeziğe kıyasla %5 – 10 arası artırdı (yüksek kalitede kanıt).

Bu çalışmalarda analjezik veya kafeinle ilişkili ciddi ters etkiler bildirilmedi (düşük kaliteli kanıt). Tavsiye edilen doz aşılmadıkça bir analjeziğe eklenen kafeinin zarar vermesi muhtemel değildir.

Kaynak

Derry CJ, Derry S, Moore RA. Caffeine as an analgesic adjuvant for acute pain in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 12. Art. No.: CD009281. DOI: 10.1002/14651858.CD009281.pub2

Orijinal özet için: Yardımcı Kafein

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar