Aktif Ülseratif Kolit Tedavisinde Tip I İnterferonlar

Cochrane derleme özeti

Ülseratif kolit

Ülseratif kolit (ÜK), karın ağrısı, kanlı ishal ve acil tuvalete çıkma ihtiyacı gibi belirtilerle giden kronik bir iltihabi barsak hastalığıdır.

Tip I interferonlar

İnterferonlar (İFN) bağışıklık sistemini düzenleyen ve birkaç kronik iltihabi hastalığın tedavisinde başarıyla kullanılan ilaçlardır. Belirti gösteren ÜK hastalarında hastalık “aktif” olup belirtilerin durduğu dönemlere remisyon denir.

Araştırma

Aktif ülseratif kolitli hastalarda tip I İFN’lerin remisyon sağlayıp sağlamadığı ve bir yan etkiye neden olup olmadığını araştırdık. Tıbbi literatür 8 Ağustos 2014 tarihine kadar kapsamlı olarak tarandı.

Bulgular

Toplam 517 katılımcıyla yapılmış 6 araştırma bulundu. 5 araştırmada tip I İFN’ler plaseboyla kıyaslandı. 32 katılımcılı küçük bir araştırmada kıyaslama prednizon lavmanlarına karşı yapıldı. Bu araştırmada remisyona bakılmadı ve tedavi grupları arasında yaşam kalitesi ve hastalık aktivite skorlarında fark bulunmadı.

Tip I İFN ve plasebo tedavi grupları arasında remisyon sağlanan ya da belirtilerinde iyileşme olan hasta sayısında fark bulunmadı. Bu sonuçlar tip I İFN’lerin ülseratif kolitte remisyon sağlamadığını gösteriyor. Olağan yan etkiler olarak baş ağrısı, eklem ağrıları kas ağrıları, yorgunluk, bel ağrıları, bulantı, enjeksiyon yerinde reaksiyonlar, üşüme ve titreme ve ateş görüldü.

Halen tıbbi araştırma sonuçları aktif ülseratif kolitte remisyon sağlamak için tip I İFN kullanımını desteklemiyor.

Kaynak

Wang Y, MacDonald JK, Benchimol EI, Griffiths A, Steinhart A, Panaccione R, Seow CH. Type I interferons for induction of remission in ulcerative colitis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 9. Art. No.: CD006790. DOI: 10.1002/14651858.CD006790.pub3

Orijinal özet için: Ülseratif Kolitte İnterferon

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv