Çok Düşük Doğum Tartılı Bebeklerde Beslenme İntoleransının Önleme Ve Tedavisinde Gliserin Laksatifle

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Çok düşük doğum tartılı bebeklerin beslenme intoleransının önleme ve tedavisinde gliserin laksatifler güvenli ve etkili mi?

Arka plan

Erken doğan bebeklerde beslenme intoleransı riski artmıştır. Bu intoleransa katkıda bulunan birçok faktör arasında barsakların motilitesinin gelişememesi ve mekonyum viskositesinin yüksek olmasıdır. İlk dışkının (mekonyum) geçişinin kolaylaştırılması bebeğin besinleri tolere edebilmesini güçlendirir ve damar içi sıvı verilme süresini kısaltabilir.

Çalışma özellikleri

Erken doğan bebeklerde beslenme intoleransını önlemek için gliserinli fitil kullanımını araştıran 3 çalışma belirledik.

Anahtar bulgular

Erken doğan bebeklere koruyucu olarak verilen gliserin fitillerinin tam beslenmeye geçiş süresini ya da yatış süresini kısaltmadığını bulduk. Ancak erişebildiğimiz veriler kuvvetli bir karara izin vermek için çok sınırlı.

Kararlar

Gliserinli laksatifler için mevcut kanıtların derlemesi klinik uygulamada rutin koruyucu kullanımını desteklemiyor. Çok düşük doğum tartılı bebeklerde beslenme intoleransının korunma ve tedavisinde gliserin laksatiflerin etkinlik ve güvenliğini onaylamak ya da reddetmek için başka çalışmalar yapılması gerekiyor.

Kaynak

Anabrees J, Shah VS, AlOsaimi A, AlFaleh K. Glycerin laxatives for prevention or treatment of feeding intolerance in very low birth weight infants. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 9. Art. No.: CD010464. DOI: 10.1002/14651858.CD010464.pub2

Orijinal özet için: Gliserin Laksatif

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv