Diz Osteoartritinde Eklem İçine Kortikosteroid Enjeksiyonu

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Diz osteoartriti olan hastalarda eklem içine kortikosteroid enjeksiyonunun ağrı, işlev, yaşam kalitesine etkisi ve güvenliğini araştıran çalışmalar için literatürü 3 Şubat 2015 tarihine kadar taradık.

Arka plan

Osteoartrit eklem kıkırdaklarının tahribiyle giden bir hastalıktır. Eklem kıkırdağı kaybedildikçe vücut kemikte anormal büyümeyle cevap verir, bu da kemik şeklini bozar, eklem ağrılı hale gelir ve stabilitesi bozulur. Bu, eklemin fiziksel işlevini ve kullanımını etkileyebilir.

Osteoartritin iltihabi olmaktan çok dejeneratif olduğu düşünülmekle beraber zaman zaman bir iltihabi durum da görülür. Eklem içi kortikosteroidler (kısaca steroidler), eklem içine enjeksiyonla verilen güçlü iltihap baskılayıcı ilaçlardır.

Çalışma özellikleri

Konuya ilişkin 3 Şubat 2015 tarihine kadar yayınlanan tüm çalışmalar arandı ve toplam 1767 katılımcıyla yürütülen, iki hafta ile bir yıl arası sürdürülmüş 27 randomize kontrollü araştırma bulundu.

Anahtar sonuçlar

Ağrı

• Eklem içine steroid yapılan hastalar 1 ay sonra ağrılarındaki iyileşmeyi 0 (yok) – 10 (aşırı ağrı) skalasında yaklaşık 3 olarak değerlendirdi.

• Plasebo yapılan hastalar 1 ay sonra ağrılarındaki iyileşmeyi 0 (yok) – 10 (aşırı ağrı) skalasında yaklaşık 2 olarak değerlendirdi.

Başka bir ifadeyle;

Eklem için steroid yapılan 100 hastadan 44’ü tedaviye cevap verdi (%44).

Plasebo yapılan 100 hastadan 31’i tedaviye cevap verdi (%31).

Kanıt kalitesinin düşük olması nedeniyle bu rakamların, gerçek faydayı olduğundan oldukça fazla göstermesi mümkündür.

Fiziksel işlev

• Eklem içine steroid yapılan hastalar 1 ay sonra fiziksel işlevlerindeki iyileşmeyi 0 (malüliyet yok) – 10 (aşırı malüliyet) skalasında yaklaşık 2 olarak değerlendirdi.

• Plasebo yapılan hastalar 1 ay sonra fiziksel işlevlerindeki iyileşmeyi 0 (malüliyet yok) – 10 (aşırı malüliyet) skalasında yaklaşık 1 olarak değerlendirdi.

Başka bir ifadeyle;

• Eklem için steroid yapılan 100 hastadan 36’sı tedaviye cevap verdi (%36).

• Plasebo yapılan 100 hastadan 26’sı tedaviye cevap verdi (%26).

• Steroid yapılan grupta plaseboya kıyasla fazladan 10 hasta tedaviye cevap verdi (%10 fark).

Kanıt kalitesinin düşük olması nedeniyle bu rakamların, gerçek faydayı olduğundan oldukça fazla göstermesi mümkündür.

Yan etkiler

• Eklem için steroid yapılan 100 hastadan 13’ü yan etki yaşadı (%13).

• Plasebo yapılan 100 hastadan 15’i yan etki yaşadı (%15).

• Steroid yapılan grupta plaseboya kıyasla fazladan 2 hasta yan etki yaşadı (%2 fark).

Yan etkiler nedeniyle çalışmayı terk

• Eklem içine steroid yapılan 1000 hastadan 6’sı yan etkiler nedeniyle çalışmayı terk etti (%0.6).

• Plasebo yapılan 1000 hastadan 17’si yan etkiler nedeniyle çalışmayı terk etti (%1.7).

• Eklem içine plasebo yapılan 1000 hastadan, steroide göre 11 fazlası yan etkiler nedeniyle çalışmayı terk etti (%1.1 fark).

Yatış gerektiren yan etkiler, kalıcı malûliyet veya ölüm

• Eklem içine steroid yapılan 1000 hastadan 3’ünde yatış gerektiren yan etkiler, kalıcı malûliyet veya ölüm görüldü (%0.3).

• Plasebo yapılan 1000 hastadan 4’ünde yatış gerektiren yan etkiler, kalıcı malûliyet veya ölüm görüldü (%0.4).

• Eklem içine plasebo yapılan 1000 hastadan, steroide göre 1 fazlasında yatış gerektiren yan etkiler, kalıcı malûliyet veya ölüm görüldü (%0.1 fark).

Kanıtlara göre eklem içine verilen steroidler ağrıda orta derecede ve işlevde küçük bir iyileşme sağlayabiliyor ancak kanıt kalitesi düşük ve sonuçlar karar verdirici değil. Kortikosteroidlerin plasebo kadar yan etkisi olduğu görülüyor. Ancak yan etkiler hakkında tutarlı ve güvenilir bilgimiz bulunmuyor.

Kanıt kalitesi

Tüm bulgularımız için kanıt kalitesine düşük değer biçtik, bu da sonuçlara güvenimizin az olduğu anlamına geliyor. Bunun nedeni sonuçların çalışmalar arasında genel olarak uyumsuz olması ve düşük kaliteli küçük çalışmalara dayanmasıdır.

Kaynak

Jüni P, Hari R, Rutjes AWS, Fischer R, Silletta MG, Reichenbach S, da Costa BR. Intra-articular corticosteroid for knee osteoarthritis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 10. Art. No.: CD005328. DOI: 10.1002/14651858.CD005328.pub3

Orijinal özet için: Eklem İçine Kortizon Enjeksiyon

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar