Down Taramaları: İlk Üç Ayda Serum Testleri


Foto: Anthea Sieveking , Wellcome Images

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Down sendromu (veya trizomi 21) şifası olmayan bir genetik bozukluk olup ciddi fiziksel ve ruhsal problemlere ve malûliyete neden olur. Ancak Down sendromu insanları çok değişik şekillerde etkiler. Bazılarında daha şiddetli görülürken bir kısmında da hafif seyreder ve yaşamları nispeten normaldir. Bebeğin ne derecede şiddetli etkileneceğini evvelden bilmenin bir yolu bulunmuyor.

Bebek bekleyen ailelerin gebelik esnasında Down testi yaptırarak bir karar verme şansı vardır. Anne Down’lu bir bebek taşıyorsa gebeliği bitirme ya da tamamlama seçenekleri sağlanır. Bilgi ebeveyne Down hastası bir çocukla geçecek yaşamlarını planlama şansı verir.

Down için en doğru testler, bebeğin içinde büyüdüğü sıvıdan (amniyosentez) ya da plasenta dokusundan örnek alarak (koriyon vilus biyopsisi - KVB) anormal kromozomları belirlemek için yapılanlardır. Her ikisi için de karın içine iğneyle girmek gerekir ki düşük yapma riskini artırdığı bilinir. Bu nedenle testler tüm gebelere önerilmeye uygun değildir. Bunun yerine tarama için anne kanında ya da idrarındaki göstergeleri ölçmek veya ultrasonla muayene kullanılır. Bu tarama testleri mükemmel değildir, Down vakaları atlanabilir veya bebeği Down’lu olmayan bazı kadınlarda “yüksek riskli” sonucu verebilir. Bu nedenle bu testlerle “yüksek riskli” olarak tanımlanan gebeliklerde tanıyı konfirme etmek için amniyosentez ya da KVB yapılması gerekir.

Çalışma özellikleri

Bu derleme gebeliğin ilk üç ayı içinde yapılan kan testlerinden hangisinin Down riskini belirlemede en doğru olduğunu anlamayı hedefledik. 14 haftalık gestasyondan önce yapılan, tek başına ya da kombine olarak kullanılabilen ve Down sendromu için toplam 78 tarama testi oluşturan 18 farklı kan markerini araştırdık. 2113’ü Down’lu toplam 204 759 gebelikle ilgili 56 araştırmayı derledik.

Bulgular

Kanıtlar, gebeliğin ilk 14 haftasında iki kan markerinin çifte testinin kullanımını destekliyor: Gebelikle ilişkili plazma proteini A (PAPP-A) ve serbest beta insan koriyonik gonadotropini (βhCG), anne yaşıyla kombine olarak. Bu test Down’dan etkilenen her 10 gebelikten 7 kadarını belirliyor (%68). Test sonucu yüksek riskli olan kadına amniyosentez ya da KVB önermek olağan bir uygulama. Bu testle 20 kadından yaklaşık biri (%5) “yüksek riskli” sonucu alır. Ancak bunların çoğunda Down’lu bebek yoktur. Gebeliğin İlk 14 haftasındaki testler için, ikiden fazla kan markerinden oluşan serum testlerinin kullanımını destekleyen az kanıt olduğunu bulduk.

Önemli diğer konular

Kan testlerinin kadına doğrudan, herhangi rutin bir kan testinden fazla bir ters etkisi yoktur. Ancak tarama testi sonuçları “yüksek riskli” olan ve amniyosentez ya da KVB olan bazı kadınlar Down’lu olmayan bebeklerini kaybetme riskine girer. Ebeveynin amniyosentez ya da KVB olup olmamaya karar verirken veya “yüksek riskli” test sonucunun sonucun ardından bu riski tartması gerekir.

Kaynak

Alldred S, Takwoingi Y, Guo B, Pennant M, Deeks JJ, Neilson J, Alfirevic Z. First trimester serum tests for Down's syndrome screening. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 11. Art. No.: CD011975. DOI: 10.1002/14651858.CD011975

Orijinal özet için: Down İlk Üç Ayda Kan Testleri

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv