Palyatif Bakım Hastalarında Bulantı Ve Kusma Tedavisinde Haloperidol

Cochrane derleme özeti

Haloperidol, yaşamı tehdit eden ciddi hastalıkları olanlarda sık görülen problemler olan bulantı ve kusma tedavisinde sıkça kullanılır. Ağızdan veya enjeksiyonla verilebilir. Bu ilacın ameliyatın neden olduğu bulantı ve kusma tedavisinde ve anti kanser tedavilerin neden olduğu bulantı ve kusmada nasıl fayda sağladığına dair bazı araştırmalar yapıldı.

Bu derleme ilki 2009 yılında yayınlanan ve derleme kriterlerine uyan çalışma bulunamayan eski versiyonun güncellemesidir. Bu güncelleme için literatürü 2014 Kasımında taradık ve ABH (Ativan®, Benadryl®, Haldol®) jelini plaseboya karşı kıyaslayan orta kalitede bir RK araştırma bulduk.

Araştırma ABH jeliyle plasebo arasında fark göstermedi. Ancak ABH uygulamasından sonra haloperidolün emilmediği daha önce gösterildiğinden bu sonuç şaşırtıcı değil.

Kanserli hastalarda bulantı ve kusmaya karşı haloperidolü araştıran ve ilk sonuçları bir konferansta sunulan bir araştırma belirledik. Bu çalışma haloperidolün hastaların %65 kadarında etkili olduğunu gösteriyor ancak derlememiz yapılırken sonuçların tamamı yayınlanmadı. Avustralyada da haloperidolü metotrimeprazine (levomepromazin) karşı kıyaslayan bir başka çalışma başlatıldı.

Kaynak

Murray-Brown F, Dorman S. Haloperidol for the treatment of nausea and vomiting in palliative care patients. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 11. Art. No.: CD006271. DOI: 10.1002/14651858.CD006271.pub3

Orijinal özet için: Bulantı Kusma Haloperidol

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv