Aşılar İşe Yarar!

ABD’de, aşı karşıtlarının neden olduğu Kızamık salgını nedeniyle hastalanan insan sayısının 100’ü bulduğu şu günlerde, aşı karşıtı hareketin ne denli tehlikeli olduğunu bir kez daha yaşayarak öğreniyoruz.

Aşılanmamanın ciddi sonuçları tekrar gündeme gelmişken, çizer Maki Naro’nun nefis çizimleri ile aşıların nasıl işe yaradığını anlattığı kısa öyküsünü Yalansavar okurlarıyla paylaşmak istedik. Sevgili Maki, ilk defa THE NIB web sitesinde yayınlanan orjinal öyküsünün Türkçe’ye çevirilerek Yalansavar’da yayınlanması için izin verdi. Buradan hem ona, hem THE NIB sitesine teşekkür ederek sizleri Maki Naro’nun güzel çizgileri ile başbaşa bırakıyoruz.

Aşıların önemi ve aşı karşıtı hareket konusunu daha önce birkaç defa hem bu sitede hem farklı ortamlarda konuk olarak işlemiştik. Sitemizde yayınlanan ve ekteki öyküde anlatılanları detaylı referansları ile inceleyen Aşılar ve Aşı Karşıtı Hareket isimli yazı dizisinin birinci, ikinci ve üçüncü bölümlerini de okumanızı öneririz. Ayrıca yazarımız Işıl Arıcan’ın aşılar ile ilgili Bilim Kazanı’na geçtiğimiz haftalarda verdiği röportajı da kaçırmayın.

Bu çizgi öykünün video haline getirilerek seslendirilmiş halini youtube kanalımızdan da seyredebilirsiniz.

This cartoon is translated to Turkish by the permission of its original artist Maki Naro. Special thanks to Maki and The NIB for giving us permission to translate this beautiful work to share with Turkish readers. The original work can be found here.

  • Orjinal içerik: Maki Naro

  • Çeviren: Kaan Öztürk

  • Dizgi ve düzenleme: Bahadır Ürkmez & Cüneyt Özdaş

  • Editör: Tüm Yalansavar Ekibi

  • Video seslendirme & Düzenleme: Işıl Arıcan

Son Paylaşımlar