Kistik Fibrozda Oral Steroid Kullanımı

Cochrane derleme özeti

Kistik fibroz sık akciğer enfeksiyonları ve hava yollarında mukusla tıkanmaya neden olur. İltihap, akciğer hasarını artırdıkça daha fazla mukus üretilir. Kortikosteroidler iltihap tedavisi için verilen kuvvetli ilaçlardır.

Bu derlemeye biri 12 hafta, ikisi 4 yıl izlem yapılan 3 araştırma dâhil edildi. Veriler kombine edilemedi.

Araştırmalar gün aşırı verilen kilo başına 1 veya 2 mg prednizon eşdeğeri oral steroidin akciğer hastalığında ilerlemeyi yavaşlatır göründüğünü gösterdi. Ancak yüksek dozla katarakt ve büyüme yavaşlaması gibi ciddi ters etkiler görüldü. Bunlar bir araştırmanın erken bitirilmesine yol açtı. İzlem verileri tedavinin kesilmesinden 2 yıl sonra büyümenin yakalandığını gösterdi. Büyüme üzerine kalıcı etki riskini azaltmak için tedavide en düşük etkili doz ve en kısa tedavi süresinin kullanılması gerekiyor. 24 aya kadar bir süreyle günaşırı günde 1 mg/kg doz düşünülebilir ancak ters etkilere yakın dikkat gerekir. Bu tedaviyle ilgili daha fazla araştırma yapılmasını beklemediğimiz için bu derlemeyi düzenli olarak güncellemeyi sürdürmeyi planlamıyoruz. Ancak yeni bir bilgi yayınlandığında derlemeye alınacak.

Kaynak

Cheng K, Ashby D, Smyth RL. Oral steroids for long-term use in cystic fibrosis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 12. Art. No.: CD000407. DOI: 10.1002/14651858.CD000407.pub4

Orijinal özet için: Kistik Fibrozda Oral Steroid

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar