Çok Düşük Doğum Tartılı Bebeklerde Mortalite ve Morbiditeyi Önlemek İçin Profilaktik Sistemik Antifu


Foto: UNICEF Ethiopia

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Çok düşük doğum tartılı bebeklerde profilaktik antifungal tedavi uygulamak mortalite ve morbidite riskini azaltır mı?

Arka plan

Candida gibi mantarlar çok düşük doğum tartılı bebeklerde (doğum tartısı 1,5 kg altında) şiddetli enfeksiyonlara neden olabilir. Bu enfeksiyonların tanısı çoğu zaman zordur. Çok düşük doğum tartılı bebeklerde rutin bakımın bir parçası olarak antifungal ilaçlar vererek bu tür enfeksiyonları önlemeye çalışmak doğru olabilir (sistemik antifungal profilaksi). Bu derlemede bu uygulamanın çok düşük doğum tartılı bebeklerde şiddetli mantar enfeksiyonu, ölümler ve malüliyetleri önlediğine dair kanıt olup olmadığı değerlendirildi.

Çalışma özellikleri

Toplam 1690 bebek üzerinde yürütülmüş kriterlere uyan 15 araştırma belirledik.

Ana sonuçlar

Genel analiz sistematik antifungal tedavi alan bebeklerde şiddetli mantar enfeksiyonu riskinde bir azalma gösterdi ancak ölüm riskinde fark görülmedi. Araştırmalarda malüliyet dahil uzun vadeli sorun riski değerlendirilmedi.

Kararlar

Bebeklere doğumdan sonraki ilk 4-6 haftada düzenli olarak antifungal ilaç vermenin şiddetli enfeksiyon gelişen bebek sayısını düşürdüğüne dair bazı iyi kaliteli araştırmalardan sağlanan kanıtlar bulunuyor. Henüz, ölüm ve malüliyetlerin etkilendiğine dair herhangi bir ikna edici kanıt bulunmuyor.

Kaynak

Cleminson J, Austin N, McGuire W. Prophylactic systemic antifungal agents to prevent mortality and morbidity in very low birth weight infants. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 10. Art. No.: CD003850. DOI: 10.1002/14651858.CD003850.pub5

Orijinal özet için: Prematürede Mantar

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv