İleri Jinekolojik Kanserler Ve Mide - Barsak Kanserlerinde Habis Barsak Tıkanması Belirtilerini Gidermek İçin Ameliyat

Cochrane derleme özeti

 

Arka plan

İlerlemiş kanserler çok çeşitli ve karmaşık problemlere neden olabiliyor. Jinekolojik ve mide barsak sistemi kanserlerinde orijinal tümör, metastazları ya da daha önce yapılmış tedaviler barsak tıkanmasına neden olabilir.  Bu hatalarda ameliyat kararı, ilerlemiş kanser nedeniyle çok güçleşir. Genellikle bu hastalarda barsak tıkanması gelişimi kanserin ilerlemesi ya da hastanın kanserden ölme sürecinde olduğunun belirtisidir. Barsak tıkanmasında ameliyat bazı hastalara fayda sağlayabilir, hastanın yaşam süresini etkilemeyebilir ya da ameliyatın komplikasyonları nedeniyle durumu kötüleştirebilir. Zaman kısaysa belirtilerin idaresi ve hastanın konforunu çoğaltmak önceliklidir. Farklı cerrahi ekipler farklı yaklaşımlar kullanıyor. Bu durumlarda yapılan ameliyatın fayda ve zararlarını belirleyerek hasta ve hekimlerin iyi kararlar verebilmelerine yardımcı olmayı hedefledik.  

 

Anahtar bulgular ve kanıt kalitesi

Kanıtlar ilk olarak 2000 yılında arandı ve bu derlemeyle güncelleniyor. Toplam 4265 katılımcıyla yapılmış 43 araştırma bulduk. Jinekolojik ya da mide barsak kanserleri nedeniyle barsak tıkanması olan erişkin hastalarda ameliyatlar ve ameliyat dışı tedavileri inceledik. Bulduğumuz araştırmalar düşük kalitedeydi, başarı ve sağlanan faydalar, farklı yollarla ölçüldü. Bu nedenle kıyaslama yapmak ve bu durumda ameliyatın faydalı mı zararlı mı olduğuna karar vermek mümkün olmadı. Bu alanda araştırma yapmak problemli ve soruyu cevaplamak için gereken tipte bir araştırmanın yürütülmesi çok zor.

 

Kaynak

Cousins SE, Tempest E, Feuer DJ. Surgery for the resolution of symptoms in malignant bowel obstruction in advanced gynaecological and gastrointestinal cancer. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 1. Art. No.: CD002764. DOI: 10.1002/14651858.CD002764.pub2

 

Orijinal özet için: Kanser Nedeniyle Barsak Tıkanması

 

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus