İleri Epiteliyal Yumurtalık Kanserinde Hacim Azaltıcı Ara Ameliyat

Cochrane derleme özeti

Yumurtalık kanseri genellikle ileri aşamada yakalanır, bu nedenle ameliyatta tümünü çıkarmak mümkün olmayabilir. İlk ameliyattan sonra genellikle birkaç dönem kemoterapi verilir. Birkaç dönem sonra, kemoterapiye devem etmeden önce ikinci ameliyat yapılır, buna hacim azaltıcı ara ameliyat denir (interval debulking surgery-IDS).

Bu derlemede birinci ameliyattan sonra kemoterapi dönemleri arasında ara ameliyat yapılmış ileri epiteliyal yumurtalık kanseri olan kadınlarda sürvi, konvansiyonel tedavi alan (birinci ameliyat ve yardımcı kemoterapi) kadınlarla kıyaslandı. IDS yapılan ve yapılmayan kadınlarda benzer sürvi oranları bulundu.

Ters etkilerle ilgili yeterli bilgi bulunmadı. Bu kadınların yaşam kalitesi hakkında sağlanan bilgiler de karar verdirici değildi.

Kaynak

Tangjitgamol S, Manusirivithaya S, Laopaiboon M, Lumbiganon P, Bryant A. Interval debulking surgery for advanced epithelial ovarian cancer. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 1. Art. No.: CD006014. DOI: 10.1002/14651858.CD006014.pub7

Orijinal özet için: Yumurtalık Kanseri Ara Ameliyat

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv