Şizofrenide Birinci Sıradaki Belirtiler

Cochrane derleme özeti

Psikozlu hastalar için mümkün olduğunca erken ve doğru teşhis önemlidir. Şizofreni ne kadar erken teşhis edilirse tedavi sonuçları o kadar iyidir. Ancak, örneğin bipolar bozukluk gibi başka hastalıkların da bazen şizofreniye benzer belirtileri olabilir. Bu derlemede birinci sıradaki belirtilerin (BSB) şizofreni tanısında ne kadar doğru olduğu araştırıldı. BSB psikozlu hastaların gösterebileceği, örneğin hallüsinasyonlar, sesler duyma, başka insanların düşüncelerini işitebileceğini düşünme gibi belirtilerdir.

BSB’nin şizofreni tanısında, bir psikiyatrist tarafından konan tanıya kıyasla ne kadar iyi olduğunu araştıran, toplam 6253 katılımcı ile yürütülen 21 araştırma çalışması bulduk.

Bu çalışmalar BSB’nin gerçekten şizofrenisi olan insanların sadece yarıdan biraz fazlasında doğru tanı sağlayacağını gösterdi. Bunlarla, şizofren olmayan insanların da yaklaşık %20’sine hatalı şizofreni tanısı konacaktır.

Bu bir kişide nedenle BSB varsa, şizofreni muhtemel bir tanıdır ancak başka bir ruhsal bozukluk olması ihtimali de vardır. Şizofreni tanısında BSB’nin tek başına kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Ancak BSB bir psikiyatrist tarafından değerlendirilmesi gereken hastaların triyajında fayda sağlayabilir.

Kaynak

Soares-Weiser K, Maayan N, Bergman H, Davenport C, Kirkham AJ, Grabowski S, Adams CE. First rank symptoms for schizophrenia. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 1. Art. No.: CD010653. DOI: 10.1002/14651858.CD010653.pub2

Orijinal özet için: Şizofrenide Birincil Belirtiler

Tam metin için: Tıbbi Özet ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv