Kronik Pankreatitte Pankreatikoduodenektomiye Karşı Duodenum Koruyucu Pankreas Rezeksiyonu

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Kronik pankreatit belirtileri gösteren hastalarda pankreas başı çıkarılırken duodenum da çıkarılmalı mı?

Arka plan

Pankreas, bir kanal sistemiyle ince barsağa çeşitli sindirim enzimleri salgılayan bir karın içi organdır. Ayrıca yapısında bulunan Langerhans adacıklarıyla insülin gibi hormonlar salgılar. Kronik pankreatit bu organın uzun süren ve ilerleyici iltihabıdır, sonuçta pankreas dokusu tahrip olur ve bağdokusuna dönüşür. Bunun sonucu da sindirim enzimleri eksikliği ve diyabete yol açan insülin eksikliğidir. Akut pankreatitin ana nedeni alkol kabul edilir. Kronik pankreatitin ana belirtisiyse kronik karın ağrısıdır. Bu ağrı üst karında olup derin, delici ve sırta yayılan niteliklerle tarif edilir. Kronik pankreatit ağrısının sebebine dair çeşitli teoriler bulunuyor. Bunlardan biri, hastalık sürecinin pankreas kanalını tıkamasıdır. Bu nedenle ağrısı ilaçla kontrol edilemeyen hastalarda pankreas başını çıkarmak için ameliyat tavsiye edilir. Ameliyatın ana komplikasyonları arasında ölüm ve reopreasyon bulunur. Ancak pankreas başının yanı sıra duodenumun da çıkarılmasının gerekip gerekmediği belirsiz. Bu konuda 22 Haziran 2015 tarihine kadar yapılmış çalışmaları aradık.

Çalışma özellikleri

Toplam 292 katılımcıyla yapılan 5 araştırma derleme kriterlerini karşıladı. 23 katılımcı çeşitli nedenlerle çalışmalardan dışlandı. Kalan 269 katılımcıdan 135’ine duodenum koruyucu ameliyat, 134’üne ise pankreatikoduodenektomi (PD) yapıldı. 10 araştırmada anestezi riski raporlanmadı. Tüm araştırmalar tek merkezli olarak yapıldı. Katılımcılar 1 – 15 yıl arası değişen sürelerde izlendi. Tümünde de kayırma hatası riski yüksek bulundu.

Anahtar sonuçlar

Postop 90 güne kadar kısa ve uzun vadeli (maksimal izlem) mortalite, 3 aydan 5 yıla kadar orta vadeli ve 5 yılın üzerinde uzun vadeli yaşam kalitesi, yan etki görülen hasta oranı ya da sayısı, maksimal izlemde çalışan hasta sayısı, maksimal izlemde diyabet gelişen hasta oranı ve yine maksimal izlemde pankreatik sindirim enzimi eksikliğindeki farklar belirsizdi.

Duodenum koruyucu ameliyatla hastanede kalış süresi, PD’ye kıyasla daha düşük göründü, süredeki kısalma araştırmalarda 1 ve 5 gün arasında değişkendi. Araştırmaların hiçbirinde 1-3 aylık kısa vadeli yaşam kalitesi, klinik açıdan önemli pankreas fistülü, ciddi yan etkiler, normal aktiviteye dönüş süresi, çalışmaya dönüş süresi ve VAS ağrı skorları raporlanmadı

Kanıt kalitesi

Kanıt kalitesi düşük ve çok düşüktü. Sonuç olarak, bu konu hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Yapılacak araştırmalarda; postoperatif komplikasyonların şiddeti ve hastanın toparlanmasına etkisinin araştırılması ve tüm katılımcılara ait sonuçların raporlanması gerekir. Mortalite, ameliyat komplikasyonları, yaşam kalitesi, hastanede kalış süresi, normal aktiviteye dönüş ve işe dönüş gibi kısa vadeli fayda ve zararların yanı sıra uzun vadeli fayda ve zararları sağlayabilmek için katılımcıların sağlık veya sosyal veri tabanlarına ve mortalite kayıtlarına bağlantısının sağlaması gerekir.

Kaynak

Gurusamy K, Lusuku C, Halkias C, Davidson BR. Duodenum-preserving pancreatic resection versus pancreaticoduodenectomy for chronic pancreatitis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 2. Art. No.: CD011521. DOI: 10.1002/14651858.CD011521.pub2

Orijinal özet için: Kronik Pankreatitte Duodenum Koruyucu Ameliyat

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar