Ağrılı Orak Hücre Krizlerinin İnsidensini Azaltmada Pirasetam

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Ağrılı orak hücre krizlerinin insidensini azaltmada pirasetamın etkinliğini değerlendirmek için kanıtları derledik. Bu derleme eskisinin güncellemesidir.

Arka plan

Orak hücre hastalığı 250 milyon kadar insanı etkileyen (Dünya nüfusunun %5’i) en sık görülen genetik bozukluklardan biridir. Eritrositler orak şekilli olup kan damarlarını tıkayabilir. Bu tıkanma ağrıya ve beyin, karaciğer ve dalak gibi büyük organlarda hasara neden olabilir. Standart bakım esasen destekleyicidir ve belirtilere cevap verir. Ağrı, ağrı kesicilerle kontrol edilir, sıvı durumunu iyileştirmek için sıvılar verilir. Pirasetamla yapılan in-vitro çalışmalar, orak hemoglobinin bağlanması ve plateletlerin kümeleşmesini önlediğini gösterdi. Kanı da sulandırır ve eritrositlerin bükülebilirliğini artırır.

Araştırma tarihi

Kanıtlar 21 Eylül 2015 tarihine kadar günceldir.

Anahtar sonuçlar

Bu derleme için ikisi çapraz tasarımlı 3 araştırma belirlendi. Kaliteleri düşüktü. Katılımcılar arasında büyük farklar vardı. Üç araştırma derlendi ve pirasetamın ağrılı orak hücre krizlerini önlediğine dair bir miktar zayıf ve güvenilmez kanıt sağladı. Bu güvenilir kanıt eksikliği, ağrılı orak hücre krizlerinin insidensini azaltmada bu tedavinin rutin kullanımındaki şüpheyi ve destek eksikliğini gösteriyor. Derleme sonunda gelecekte yapılacak çalışmaların, insanların pirasetamın faydalı olup olmadığı hakkında aydınlatılmış kararlar verebilmeleri için kanıt sağlamayı hedeflemesi gerektiği kararına vardık. Bu çalışmaların iyi tasarımlı olması ve CONSORT bildirimine uygun raporlama yapması gerekiyor.

Konuya ilişkin araştırma bulmak için araştırmalarımız sürecek ve yeni araştırmalar yayınlanana kadar derlemenin diğer bölümlerini güncellemeyi planlamıyoruz.

Kaynak

Al Hajeri A, Fedorowicz Z. Piracetam for reducing the incidence of painful sickle cell disease crises. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 2. Art. No.: CD006111. DOI: 10.1002/14651858.CD006111.pub3

Orijinal Özet İçin: Orak Hücre Krizinde Pirasetam

Tam Metin İçin: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar