Pankreatik Veya Periampuller Kanserlerde Klasik Whipple Ameliyatına Karşı Mide Koruyucu Ameliyat

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Pilor koruyucu Whipple prosedürünün daha az yaygın ve daha az radikal olduğundan tümör nüks oranında yükselmeye neden olup olmayacağı belirsiz, ancak midenin alt kısmının çıkarılmasından sonra yaşam kalitesinin azalıp azalmadığı da bilinmiyor. Bir diğer belirsizlik de iki metotla birlikte farklı oranlarda ve farklı tipte komplikasyonlar olup olmadığı.

Arka plan

Pankreas kanseri kanser ölümlerinin önde gelen nedenlerindendir. İki cerrahi prosedür şifa sağlayabilir: Pankreas, safra kesesi, duodenum, pilor ve midenin alt kısmının çıkarıldığı klasik Whipple ameliyatı ve mide ve pilorun çıkarılmadığı pilor koruyucu pankreatiko-duodenektomi ya da pilor koruyucu Whipple ameliyatı.

Çalışma özellikleri

Bu derlemeye toplam 512 katılımcıya yapılan 8 randomize kontrollü araştırmayı dâhil ettik. Derlenen çalışmalarda örnek büyüklüğünde ve klinik ve metodolojik kalitede büyük farklar görüldü.

Anahtar sonuçlar

Ana komplikasyonlar, uzun vadeli sürvi veya ameliyat sonrası komplikasyonlara bağlı ölüm anlamında fark belirleyemedik ancak ameliyat süresi, ameliyat içi kan kaybı ve kan nakli gereği pilor koruyucu Whipple ameliyatı yapılan grupta daha düşük görünüyor. Kararımız halen pankreatik ya da periampuller kanser tedavisindeki iki cerrahi prosedür arasında bir fark görülmediğidir.

Kanıt kalitesi

Tüm araştırmalarda metodolojik kalite veya raporlama anlamında bazı kusurlar görüldüğünden kanıt birikiminin kalitesi hala düşük

Kaynak

Hüttner FJ, Fitzmaurice C, Schwarzer G, Seiler CM, Antes G, Büchler MW, Diener MK. Pylorus-preserving pancreaticoduodenectomy (pp Whipple) versus pancreaticoduodenectomy (classic Whipple) for surgical treatment of periampullary and pancreatic carcinoma. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 2. Art. No.: CD006053. DOI: 10.1002/14651858.CD006053.pub6

Orijnal özet için: Whipple Veya Mide Koruma

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv