Sigara İçmeyi Yasaklayan Yasal Düzenlemeler Pasif İçicilik ve Sigara İçmeyi Azaltır mı?

Cochrane derleme özeti

Tüm umuma açık kapalı mekanlarda sigara içmeyi yasaklayan ilk ulusal kanunun 2004 yılında yürürlüğe girmesinden sonra, umumi mekanlarda ve iş yerlerinde sigara içilmesini yasaklayan benzer yasalar çıkaran ülke, devlet ve bölge sayısında bu derlemenin ilk yayınlamasından bu yana artış oldu. Ana maksat sigara içmeyenleri, sigara dumanına pasif olarak maruz kalmanın sağlığa zararlı etkilerinden korumaktı. Bir diğer maksat ise sigarayı bırakmak isteyen insanlara destekleyici bir ortam sağlamaktı.

Çalışma özellikleri

Sigara içmeye yasaklama getirmenin herhangi bir sağlık ölçütüne veya sigara içme davranışına etkisini araştıran çalışmaları aradık (2015 Şubatına kadar). Bu derlemenin önceki versiyonu, umuma açık mekanlarda sigara içmeyi yasaklayan yasa çıkarmanın bu yerlerde pasif içiciliği azalttığına dair net kanıtlar gösterdiğinden, sadece pasif içicilik hakkında bildirim yapan çalışmaları dahil etmedik. Derlemenin bu güncellemesine 21 ülkeden 77 araştırma dahil edildi. Sağlık sonuçları ile ilgili çalışmalarda tipik olarak, yatışlar, taburculuk ve ölümlerdeki değişimleri araştırmak için hastanelerden sağlanan veriler kullanıldı. Çalışmaların çoğunda kalp krizleri ve felçler gibi kalp damar sistemi ile ilişkili hastalıklar araştırıldı. Çalışmalarda kronik obstrüktif akciğer hastalığı astım ve akciğer fonksiyonları dahil solunum sağlığına etkiler de incelendi. Yedi çalışmada yeni doğan bebeklerin sağlığı araştırıldı. On bir çalışmada ölüm oranları bildirildi. En kaliteli çalışmalarda mevcut zamansal eğilimlere karşı ayarlama için yasak öncesi ve sonrasında birden fazla zaman aralıklarıyla bilgi toplandı. Bazı çalışmalarda yasak olan ve olmayan veya yasakların farklı zamanlarda başlatıldığı bölgeler arasında olay oranları kıyaslanabildi.

Ana sonuçlar

Ülkeler ve popülasyonlarının sigara yasağından sonra sağlıkta iyileşme, en önemlisi kalp ve damarlar için fayda sağladıklarına dair kanıt var. Ölümlerin azaldığına dair kanıt bulduk. Yasakların solunum sağlığına, yeni doğan sağlığına, sigara içenlerin sayısına ve sigara içimi üzerine etkisi çok net olmayıp bazı çalışmalarda bir azalma belirlenemedi.

Kanıt kalitesi

Kanuni yasaklamalar randomize araştırmalarda değerlendirilmedi ve bu derlemeye katkıda bulunan çalışma tiplerinden sağlanan kanıtların kalitesi düşüktür. Sağlık sonuç ölçütlerindeki değişimler, sağlık uygulamalarındaki değişimler gibi başka şeylere bağlı olabilir. Ancak çalışmaların birçoğunda altta yatan eğilimleri kontrol edebilecek analiz metotları kullanıldı, bu da sağlanan herhangi bir değişime, getirilen yasaklamanın neden olduğuna dair güvenimizi artırıyor.

Kaynak

Frazer K, Callinan JE, McHugh J, van Baarsel S, Clarke A, Doherty K, Kelleher C. Legislative smoking bans for reducing harms from secondhand smoke exposure, smoking prevalence and tobacco consumption. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 2. Art. No.: CD005992. DOI: 10.1002/14651858.CD005992.pub3

Orijinal özet için: Sigara Yasaklama

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv