Gebelikte Varis ve Bacak Şişmesine Karşı Müdaheleler


Foto: DocElisa

Gebelikte varis ve bacak ödemi için faydalı tedaviler var, ancak kanıtlar zayıf, başka araştırmalar gerekiyor.

Cochrane derleme özeti

Varisler toplardamar duvarındaki valflerin zayıflayıp akıntının durması halinde oluşur. Bu durum izleyerek damar içinde dolaşım problemine ve ödem ya da şişmeye neden olur. Toplardamarda basınç artar, duvarlar gerilir ve eğrilir, damar cilt yüzeyine yakın küçük bir balon haline gelir. Bacak venleri yer çekimine karşı iş gördüğünden en sık etkilenir, ancak vulva (vagina ağzı) ve rektum da hemoroid gelişimi şeklinde etkilenebilir. Gebelik varis riskini artırır görünmektedir. Bu varisler ciddi ağrıya, gece kramplarına, hissizliğe, karıncalanmaya neden olur, bacaklarda ağırlaşma ve ağrı hissedilebilir ve oldukça çirkin görünür.

Varis tedavileri genellikle üç ana gruba ayrılır: İlaç tedavileri, ilaç dışı tedaviler ve cerrahi. Bu derleme çalışmasında 326 kadını ilgilendiren 7 araştırma belirlendi.

Rutosid adlı ilacın belirtileri azaltmada etkili göründüğüne dair orta kalitede kanıt bulunmakla beraber çalışma bunun kesin bir güvenle söyleyebilmek için çok küçüktür. Benzer şekilde refleksoloji ve suya batırma tedavileri için de fayda ve zararları hesaplayabilmek için yetersiz veri olmakla beraber umut verici görünüyorlar. Kompresyon çorapları herhangi bir avantaj sağlar görünmüyor. Daha çok araştırma gerekiyor.

Kaynak

Smyth RMD, Aflaifel N, Bamigboye AA. Interventions for varicose veins and leg oedema in pregnancy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 10. Art. No.: CD001066. DOI: 10.1002/14651858.CD001066.pub3.

Orijinal özet için: Gebelikte Varis

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv