Genç Sporcuların Sahada Ani Ölümleri 1

Sporcular Kalpten Ölür

Genç sporcuların sahada ani ölümleri seyrek rastlanan olaylardır. ABD’de her yıl kalp-damar hastalıklarından ölüm sayısı, her yaştan sporcu arasında 1/33 000 veya 1/50 000’den daha az şeklinde çok net olmayan bir ifade ile, İtalya’da ise 1/43 000 olarak bildiriliyor.

Ölüm nedenleri

Sporcular kalpten ölür. Sporcularda ani ölümleri araştıran iki büyük çalışma var. Biri ABD, diğeri İtalyan araştırmacılarına ait bu çalışmaların her ikisinde de, irili ufaklı oranlar gösteren toplam 24 ölüm nedeni belirlenmiş bulunuyor. Ancak her ikisinde de, kardiyak nedenlerin %90′ın üzerinde yer tuttuğu görülüyor.

İki araştırmanın sonuçları arasında, yer yer paralellikler, yer yer sapmalar bulunuyor. Bu nedenle ölüm nedenleri, aşağıda büyüklük sırasına göre sıralandı, iki çalışmadaki rakamlar bir araya getirilmedi.

Hangi hastalıklar?

Sporcu ölümlerinin bir numaralı sorumlusu hipertrofik kardiyomiyopati’dir (HKM).

2007 yılında yayınlanan AHA bildirisinde, 1 435 ölüm olgusu içinde HKM %36 oranında bildiriliyor. Kesin tanı konamayan, ancak bulguların HKM düşündürdüğü bildirilen bir %8 olgu daha bulunuyor. İkisi bir araya geldiğinde oran %44′ü buluyor. Yani HKM, ölüm nedenleri içinde üçte birle yarı arasında bir yer tutuyor.

Amerika’da ani ölümlerden üçte bir – yarı oranında sorumlu bulunan HKM, İtalyan araştırmasında sadece %1.82 oranında bulundu. Ancak yazarlar, İtalya’da spora başlama öncesinde HKM taramasının 20 yıldır iyice oturmuş olduğuna dikkat çektiler. Yani İtalya’da HKM hastaları spora başlamadan önce yakalanıyor, bu nedenle bu hastalıktan ölen sporcu sayısı çok düşük bulunuyor.

Gerçekten de İtalya araştırmasında, taramadan geçirilen sporcu nüfusu içinde 22 HKM hastasının önceden teşhis edildiği görülüyor. Diskalifiye edilen bu 22 sporcunun taramada yakalanmayıp, spor esnasında kaybedildiği varsayılırsa, İtalyan çalışmasında HKM nedeni ile ölüm oranın %41’e yükseliyor. Bu rakamın, ABD rakamları ile uyumlu olduğunu görüyoruz.

HKM, toplum içinde de sıkça görülen bir hastalıktır. Tüm bu nedenlerle, sporcularda en önemli ani ölüm nedeni olduğunu fazla tartışmanın bir yararı bulunmuyor. (Devam edecek)

HKM

Kalp kasındaki hipertrofi, genellikle kaide tarafındadır, septumu tutar ve asimetriktir. Hipertrofik kısımdaki hücrelerin yapıları ve birbirine göre organizasyonu da, normal kalp kası hücrelerinin düzenine sahip değildir. Bu nedenlerle HKM aşağıdaki olumsuzluklara yol açar:

1. Septumda, aort girişi önünde yer alan büyümüş kısım, aort ağzında obstrüksiyona neden olur,

2. Büyüyen kısımda, kalp kasının esnekliği azalmıştır,

3. Mitral kapağın iyi kapanmasını engelleyebilir.

4. Büyümüş kitle, koroner damarları sıkıştırarak koroner dolaşımı bozabilir,

5. Yapı ve organizasyonun bozulmuş olması, iletiyi de bozar. Bunun sonucu aritmiler ortaya çıkar. Bu aritmilerin bazıları hayatı tehlikeye sokar. Ani ölümlere neden olan da bu aritmileridir.

Kaynaklar

  1. Corrado D, Basso C, Rizzoli G, Schiavon M, Thiene G. Does sports activity enhance the risk of sudden death of in adolescents and young adults? J Am Coll Cardiol 2003;49:1959-1963.

  2. Maron B J, Zipes D P. 36’th Bethesda conference. Introduction: Eligibility recommendations for competitive athletes with cardiovascular abnormalities-general considerations. J Am Coll Cardiol 2005;45:1318-1321

  3. Corrado D, Basso C, Schiavon M, Thiene G. Screening for hypertrophic cardiomyopathy in young athletes N Engl J Med 1998;339:364-369.

  4. Maron B J. Hypertrophic cardiomyopathy: an important global disease. Am J Med 2004;116:63-65.

  5. Thompson P D, Franklin B A, Balady G J, Blair S N, Corrado D, Estes N A M III, Fulton J E, Gordon N F, Haskell W L, Link M S, Maron B J, Mittleman M A, Pelliccia A, Wenger N K, Willich S N,Costa F. Exercise and acute cardiovascular events: Placing the risks into perspective: A Scientific Statement from the American Heart Association Council on Nutrition, Physical Activity, and Metabolism and the Council on Clinical Cardiology. Circulation 2007;115:2358-2368.

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv