Doktora Saldırı – Hakaret – Tehdit Doktora hakaret cezasız kalmadı.


Dr. Hakan Dönmez

1971 Bünyan / Kayseri doğumluyum. İlk-orta ve liseyi Kayseri de okudum. Erciyes Tıp Fakültesi mezunuyum. Mesleğe 1997 yılında Kahramanmaraş’ta başladım. 2006 yılından bu yana Kocaeli’nde çalışıyorum. Evli ve 1 çocuk babasıyım. Kendi halinde sakin, mütevazı bir yaşantım vardır. Bir de bu tip paranoyak hastalar olmasa :)

Kocaeli’nde çalışan Aile Hekimi Hakan Dönmez 3 ay önce poliklinik odasında görevi başındayken başına gelen hakaret ve tehdit olayından dolayı 48 yaşındaki R.B.’yi karakola şikayet etti. Kanıt olarak olayın güvenlik kamerası kayıtları sunuldu. 10 Ekim 2013′te ilk duruşmada açıklanan mahkeme kararına göre; hakaretten 7 080 TL para ve tehditten 5 ay hapis cezası verildi. Mahkeme salonunda doktordan özür dileyen kişi olayı tekrarlamayacağına söz verdikten sonra hakim cezayı 5 yıl erteledi.

Doktora saldırmak bir kamu suçudur ve cezalandırılır.

48 yaşındaki R.B. elinde 8-10 kupür ile muayene odasına gelerek, doktora bunları yazdırmak istedi. Doktor muayene etmeden bu kadar ilacı yazmanın suç olduğunu belirtmesine rağmen ısrarında devam eden kişi, daha sonrasında ağza alınmayacak hakaret ve küfürler etti. Odadan çıktıktan 10-15 dakika sonra tekrar gelen kişi bu seferde dövdürtme ve arabasını yakma tehdidinde bulundu.

Olaydan hemen sonra karakola giden aile hekimi, olayın güvenlik kamerası görüntüleri ile birlikte şikayetçi oldu.

Mahkeme sonucu

Hakim hakaret suçundan 354 gün adli para cezası karşılığı 7 080 TL para, tehdit suçundan 5 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Ancak cezaların hemen uygulanmamasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve sanığın 5 yıl süreyle denetim altında tutulmasına karar verildi.

Yorumlar

1. Hülya Yıldırım Dalkılıç

11 Ekim 2013, 7:11 PM

Geçmiş olsun Hakan abi

2. Hakan Dönmez

11 Ekim 2013, 7:01 AM

Doktora hakaret cezasız kalmadı.

Son Paylaşımlar